+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Hatay Halk Oyunları, Hatay Müzik Kültürü ve Hatay Yöresi Giyim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hatay Halk Oyunları, Hatay Müzik Kültürü ve Hatay Yöresi Giyim
  Hatay Halk Oyunları


  Hatay Halk Oyunları, Müziği, Giyim Kuşamı.jpg  Hatay halk müziği Çukurova bölgesi ve Gaziantep özellikleri taşır. Konuları çok çeşitlidir, Doğa, aşk. sevda, hasat, harman, düğünler, ölümler, türkülerin konusunu oluşturur. Yörede en çok oynanan oyun halaydır. Yörenin ünlü türküleri Altın Tasta Gül Kuruttum. Şu Karşıki Dağda Kar Var Duman Yok, Al Mendili Mendili, Pınar Bası. Eli Elime Değdi. Hev Güzel Güzel. Pınara Vurdum Kazmavı, Kapı Kapı Şen Olur vb.’dir.

  Halk müziği araçları cura. çöğü, tambura, kemane, sukabağı ve zurnadır.

  Halay dışında çiftetelli, zeybek ve semah gibi oyunlara da rastlanır. En yaygın oyunlar, Adana Üçayağı, Garip, Karşıda Kavun Yerler. Eli Elime Değdi. Dolağa, Zeybek, çiftetellidir.

  Giyim-kuşam: Geleneksel kadın giyimi zıbın, mavi yünlü veya pamuklu kumaştan beli bol büzgülü entari, üstüne yelek, bele kuşak, yün çorap, yemeni ve çarıktan oluşur. Takı günümüzde yaygındır.

  Erkek giyiminde yöreden yöreye değişen özellikler vardır. Ağ kısmı bol, gittikçe daralan paçaları dar ve islemeli şalvarla, kalın kuşak, aba denilen yelek erkek giyimini oluşturur. Başa terlik veva takke denen el örgüsü başlık giyilir, çevresine poşu sarılır

  Eli elime değdi de

  Hem ben yandım, hem kendi,

  Bize kimse karışmaz

  Arkamız sağ efendi

  * * *

  Eli elekli yarim de

  Göğsü velekli yarim

  Asker olmuş gidiyorum

  Aslan yürekli yarim

  * * * *

  Daldan dala ip serdim de

  İpekli mendil gerdim

  Şu Şenköv’ün kızlannı da

  Candan gönülden sevdim 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Hatay halk oyunları insanlar karşısında oyun sergilemede herkes tarafından beğenilen bir gelenektir burada ara ara oyun sergileniyor ve halk çağrılıyor.
+ Yorum Gönder


hatay yöresi halk oyunları müzikleri