+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Tekirdağ tarihi eserler ve turistik yerler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Tekirdağ tarihi eserler ve turistik yerler
  Tekirdağın tarihi yerleri


  RAKOÇZY MÜZESİ :  Barbaros Caddesi üzerinde eski bir Türk evi olan bina 1676-1735 yılları arasında yaşayıp son yıllarını Tekirdağ’da geçiren Erdel Prensi ve Macar Halk Kurtuluş kahramanı II.Rakoçzy Frençh’in anılarına izafeten Macar Hükümetince Müze olarak düzenlenmiştir. Sergilenen eserler arasında Türk-Macar ilişkilerini simgeleyen eserler ile Rakoçzy’nin şahsi eserleri ve ailesine ait eşyalar sergilenmektedir.


  Tekirdağın tarihi yerleri.jpgTekirdağın tarihi yerleri1.jpg

  NAMIK KEMAL EVİ :
  Vatan şairimiz Namık Kemal’in 1840 yılında Tekirdağ’da doğduğu evin yakın çevresinde eski Tekirdağ evleri örnek alınarak Namık Kemal’in hatırasına Tekirdağ Namık Kemal Derneği tarafından 1993 yılında yaptırılmıştır. Namık Kemal Evi Tekirdağ mutfağı baş odası ve yatak odasını tanıtan Etnoğrafik eşya ile süslenmiş ayrıca Namık Kemal ve onun hakkında yazılmış eserler evde teşhir edilmektedir.

  PLAJLAR :

  ALKAYA PLAJI:
  Tekirdağ İstanbul Karayolu üzerinde olup İl Merkezine 4 km uzaklıktadır. Dereağzı Mevkiinde olup 50 çadır yeri kapasiteli ve 50 araç park yeri mevcuttur.

  DEĞİRMENALTI PLAJI:
  Tekirdağ İstanbul karayolu Üzerinde olup Şehir Merkezine 6 km uzaklıktadır.

  KUMBAĞ PLAJI:
  Kumbağ beldemizde olup şehir merkezine 12 km uzaklıktadır.  ÇORLU PLAJI:
  Tekirdağ İstanbul karayolu üzerinde olup şehir merkezine 20 km uzaklıktadır.

  ŞARKÖY PLAJI: İlimiz Şarköy ilçesindedir.
  İlimize 84 km uzaklıktadır.

  ÇAMLIKÖY (KASTRO) DOĞAL PLAJI: İ
  limiz Saray İlçesine 32 km uzaklıkta olup Kara Denize uzanan doğal bir plajdır

  MESİRE YERLERİ

  ATATÜRK ORMAN KORUSU :
  Tekirdağ İstanbul karayolu üzerinde olup İl Merkezine 6 km uzaklıktadır.

  KUMBAĞ ORMAN İÇİ DİNLENME TESİSLERİ :
  Tekirdağ –Şarköy kıyı şeridindedir, İl Merkezine 8 km uzaklıktadır.


  Mermer Köyü ormanlık alanı hem piknik hem de Kamp ve karavan turizmi için inanılmaz güzelliklerle dolu yerdir.

  ÇORLU ORMAN KORUSU :
  İstanbul-Edirne (D-100) Karayolu üzerinde olup Çorlu İlçe merkezine 8 km uzaklıktadır.

  LALEDERE MESİRE YERİ :
  Saray İlçesine bağlı Güngörmez köyü hudutları içindedir, Saray İlçesine 13 km uzaklıkta ormanlık bir alandır.

  ÇAMLIKOY ORMAN İÇİ DİNLENME TESİSLERİ :
  Kara Deniz kıyısında olup Saray İlçemizi 32 km uzaklıktadır.


  TEKİRDAĞ VE ÇEVRESİNDE GÖRÜLEBİLECEK YERLER

  NAMIK KEMAL HEYKELİ:
  1840 YILINDA Tekirdağ’da doğan büyük vatan şairi Namık Kemal için 1949 yılında yaptırılmıştır. Kendi adıyla anılan parkın içindedir.

  NAMIK KEMAL ANITI:
  Vatan Şairi Namık Kemal’in doğduğu evin yerine Mehmet Şeref Bey tarafından 1908 tarihinde yaptırılmıştır.

  ŞEHİTLER ABİDESİ:

  Muratlı caddesi üzerinde olup, Tekirdağ’ın Fethi sırasında şehit düşenlerin hatırasına 1949 yılında belediye tarafından yaptırılmıştır.

  KUMBAĞ:
  İlimizin önde gelen eğlenme ve dinlenme merkezidir. Turistik tesislerin pansiyonların ve halk plajlarının yoğun olduğu yerlerdendir.

  BARBAROS:
  İzin kumsalı ve yeşil bağlarıyla kentin önemli mesire ve sayfiye yerlerinden biridir.

  ŞARKÖY:
  Zengin doğa güzellikleri , zeytin bahçeleri ve yeşil bağlarıyla ilimizin en şirin ilçelerinden biridir. Üzümü ve şarabı meşhurdur. Doğal güzelliklerinin yanısıra çok sayıda otel, motel ve pansiyonlarıyla turizm merkezidir.

  HORA FENERİ:
  1876 Fransız yapısı olup, Şarköy ilçesine bağlı Hoşköy beldesinde bulunmaktadır. 96 kristalden meydana gelen fener kendi ekseni etrafında 360 derece dönerek görev yapmakta olup, bölgenin ikinci büyük feneridir.

  MARMARA EREĞLİSİ:  Eski adı Perinthos olan ilçe antik bir yerleşim merkezi olduğundan, Akrapol, antik liman kara ve deniz surları, tiyatro, çifte tonozlar, stadion başlıca tarihi yerleridir.

  TEKİRDAĞ'DA EKO TURİZM VE YAMAÇ PARAŞÜTÜ


  Yeniköy'den paraşüt atlama tepesinden Uçmakdere Ayvasıl mevkine inanılmaz manzara eşliğinde Yamaç paraşütü yapabilirsiniz


  FOLKLOR:
  Tekirdağ Halk Oyunları gerek ritm ve gerekse estetik yönden Edirne ve Kırklareli oyunlarıyla benzerlik arzetmektedir. Önemli halk oyunlarından bazıları şunlardır: Kampana, Ali Paşa, Debreli Hasan, Tekirdağ Karşılaması, Kara Yusuf, Kasap, Nazife Hanoım, Bahçelerde Börülce, Çiftetelli

  TEKİRDAĞ'IN LEZZETLERİ


  Tekirdağ'ın vazgeçilmez Köftesi, enfes Peynir Tatlısını dondurma ile denemelisiniz. Ve olmassa olmazımız Kiraz. Her yıl Haziran ayında festivalide düzenlenen Kiraz, eminim sizlerin damaklarında unutulmaz lezzetlerimiz arasında yer alacaktır.

  Tekirdağ el sanatları türünden hediyelik eşya olarak, Karacaklavuz ve Sağlamtaş'ta kilim, heybe, seccade vb. el dokuma ürünleri, Çerkezköy ilçesindeki fabrikalarda da makine halıları üretilmektedir. Ayrıca deri konfeksiyonculuğu her geçen gün gelişme göstermektedir.

  ULAŞIM:
  Uluslar arası transit E-80 (TEM) ve D-100 Karayolları il sınırları içinden geçmektedir. İlin İstanbul, Ankara ve İzmir gibi önemli merkezler ile bağlantısı bulunmaktadır. İlimiz, Çorlu ilçesinde bulunan havaalanından Rusya ve Bağımsız ülkeler topluluğu’na charter seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca ilimizdeki Akport limanından İtalya’nın Trieste limanına haftada iki gün ro ro seferleri düzenlenmektedir. İlimiz, M.ereğlisi ilçesinde bulunan Martaş limanında ise çağdaş limancılığın tüm hizmetleri verilmektedir. 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  tekirdağ genellikle temiz kıyıları ile meşhur olan bir yer özellikle plazları ile meşhur olan bu ilimizde eskiden kalan Erdel Prensine ait Macar Halk Kurtuluş kahramanı olan II.Rakoçzy Frençhin müzesi bulunmaktadır
+ Yorum Gönder


tekirdağın tarihi ve turistik yerleri,  tekirdağ tarihi ve turistik yerleri,  tekirdağ tarihi eserleri,  tekirdağın tarihi eserleri,  tekirdağın tarihi yerleri,  tekirdağ ilinin tarihi ve turistik yerleri