+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Kayseri saat kulesi ve ingilizcesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Kayseri saat kulesi ve ingilizcesi
  Kayseri saat kulesi ve ingilizcesi  Kayseri saat kulesi.jpg

  20. yüzyıl başında Sultan II. Abdülhamit zamanında tüm büyük şehirlerde birer saat kulesi ve muvakkithane yapılması için ferman yayınlanmıştır. Kayseri Saat Kulesi de bu fermanın sonucu olarak 1906 yılında inşa edilmiştir.

  Cumhuriyet Meydanı’nın ortasında bulunan Saat Kulesi ve ona bitişik olan Muvakkithane Kayseri Mutasarrıfı Haydar www.alasayvan.net Bey döneminde 1906 yılında yaptırılmıştır. Sultan II. Abdülhamid’in fermanıyla bütün büyük şehirlere birer saat kulesi ve muvakkithane(Güneşe bakılarak vakitlerin belirlendiği yer) inşa edilmiştir. Saat Kulesi’nin yapım masrafları Vilayet Muhasebe-i Hususiyesi(Özel İdare) tarafından karşılanmıştır. Tavlusunlu Salih Usta tarafından inşa edilmiştir. Saat Kulesi’nin mimarı bilinmemektedir.

  Saat Kulesi’nin bitişiğindeki Muvakkithane’nin muvakkitlik için kullanılıp, kullanılmadığı da belli değildir. Bu yapı önce yakınındaki askerlik dairelerinin mübaya işlemleri için kullanılmış, daha sonra Belediye Turizm Bürosu olarak hizmet görmüştür. Atatürk 13 Ekim 1924’te Kayseri’ye ikinci gelişinde burada halkın dilek ve şikâyetlerini dinlemiştir.

  Saat Kulesi kare planlı, 10 m. yüksekliğinde olup, silmelerle üç kata bölünmüştür. Üzeri de piramidal çinko külah ile örtülüdür. Kesme taştan yapılmıştır. İçeriye doğu yönündeki yuvarlak kemerli bir kapıdan girilmektedir. İçerisi silindir şeklinde olup, ortadaki helezoni bir merdivenle saatin bulunduğu bölüme çıkılmaktadır. Merdivenin ortasında 30 cm. çapında yuvarlak bir açıklık bırakılmıştır. Buradan saatin kurularak çalışmasını sağlayan silindir şeklindeki madeni ağırlık sarkmaktadır.


  Kulenin dört yöne bakan saat kadranları bulunmaktadır. Saat Kulesinin üzerinde dört tarafta yönleri gösteren dört çubuk bulunmakta, bunun ortasında da rüzgarın yönünü gösteren bir ok işareti bulunmaktadır.

  Kulenin kuzeybatı köşesine bitişik olarak yapılan ve kuzeyden bir kapı ile muvakkithane içerisine girilen saatçi www.alasayvan.net odasının yanlarında sivri kemerli pencereler bulunmaktadır. Muvakkithanenin dört yan duvarının üzeri üçgen alınlıklar üzerine oturmuş çinko çatı ile örtülmüştür. Kesme taştan yapılan bu yapının duvarları arasına siyah taş bordürler yerleştirilmiştir. 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  kayseri saat kulesi 3 bölümden oluşan ve kesme taştan yapılmış olan bir yapıdır yapının yanlarında saat bulunmaktadır ve üstünde bir piramit örtü bulunmaktadır
+ Yorum Gönder