+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Tabiat Tarihi Müzesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Tabiat Tarihi Müzesi
  Tabiat Tarihi Müzesi


  Tabiat Tarihi Müzesi.jpg


  Dünyanın önemli müzeleri arasında gösterilen Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğüne (MTA) ait Tabiat Tarihi ve Madencilik Müzesi, yaklaşık 6 yıllık aranın ardından kapılarını ziyaretçilerine açtı.

  24 Mayıs 2011 tarihinde, MTA Genel Müdürlüğü Tabiat Tarihi Müzesinin tadilat çalışmaları tamamlanmış olup bünyesine Görme Engelliler Bölümünü ilave ederek ziyarete açılmıştır. Açılış kurdelesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ ve Genel Müdürümüz Sayın Mehmet ÜZER ile görme engelli öğrencilerin eşliğinde kesilmiştir.

  Bakan Yıldız; ''Elimizde olmayan nedenlerle müzemizin açılma süresi biraz uzadı. Bu sürede bir çok sütunu güçlendirdik, izolasyon çalışmaları yaptık, yeni sütunlar ekledik. Müzemizde özellikle görme engelli kardeşlerimizin işitsel ve dokunsal olarak yararlanabilecekleri bir bölüm oluşturuldu. Müze tamamen yenilendi. Bu müze bize dünyamızın tarihçesini sunuyor, dünyayı ve yer küreyi öğretiyor, yer kürenin nimetlerinden yararlanmayı, tehlikelerinden korunmayı öğretiyor. Bu müzemize her yaştan ziyaretçiler geliyor ama özellikle gençlerimiz daha çok ziyaret ediyor.'' diye konuştu.

  Müzede Jeolojik, Paleontolojik, fosil, mineral ve taş örnekleri sergilenmekte, özellikle Maraş Filine ait iskelet, 193 milyon yıl önce Ankara çevresinde yaşamış dev Amonit, Manisa Salihli Çakalar Volkanizmasında bulunmuş Anadolu'da 25.000 yıl önce yaşayan Homosapiens insanın volkan külleri üzerindeki fosilleşmiş ayak izleri sergilenmektedir.

  Tabiat Tarihi Müzesi'nde görme engelliler için hazırlanan bölümde, binlerce yıl öncesine ait eserlerin kopyalarını dokunarak hissedebilirken, ses sistemiyle o eserler hakkından bilgi alabiliyorlar.

  Ankara MTA Müzesine Nasıl Gidilir

  Adres: Eskişehir Yolu Balgat/Ankara
  Tel: (312) 201 23 96-97

  Müze ziyaretlerinde, MTA Genel Müdürlüğü'nün Yüzüncü Yıl Kapısı kullanılmaktadır.

  Ziyarete açık saatler : Hafta İçi:09.00-17.00 - Cumartesi-Pazar: 10.00-15.00


  Ziyarete açık günler : Resmi bayram tatilleri hariç 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  2011 yılında türkiyede yer altı zenginliklerini araştıran bulan şirket olan maden tetkik aramanın müzesidir adres olarak Eskişehir Yolu Balgat Ankara da bulunmaktadır
+ Yorum Gönder