+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Türkiyedeki Tarihi Köprüler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Türkiyedeki Tarihi Köprüler
  Türkiyedeki Tarihi Köprüler
  Türkiyedeki Tarihi Köprüler2.jpg.

  MALABADİ KÖPRÜSÜ:
  Silvan ilçesi yakınlarında bulunan köprü, Artuklu dönemi eserlerinden. Köprü taş köprüler arasında kemeri en geniş olan köprülerden sayılıyor. Kemerlerin iki yanında kervan ve yolcuların konaklaması için odalar bulunuyor.


  Büyük çaplı bir prestij projesi olarak yapılan Sultanahmet Camisi ve külliyesinde Mimar Sinan’ın öğrencisi Sedefkar Mehmet Ağa, klasik geleneğin denenmemiş detaylarını kullanarak devletin siyasi gidişine paralel olarak mimaride büyük bir atılım gerçekleştirdi.
  İznik çinileriyle bezenmesi, yapının mimari ve sanatsal açıdan dikkate şayan en önemli yanı olarak öne çıkıyor. Mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezeli olan ve çinilerin süslemelerinde sarı ve mavi tonlardaki geleneksel bitki motifleri kullanılması, yapıyı sadece bir ibadethane olmaktan öteye götürüyor. 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Ülkemizde pek çok uygarlık yaşamış ve eski uygarlıklardan günümüze pek çok eser kalmıştır. Malabadi köprüsü de bunlardan bir tanesi Diyarbakır iline bağlı Silvan ilçesine bulunan Malabadi köprüsü Artuklular zamanından kalma bir köprüdür. Malabadi köprüsü en geniş kemere sahip olan köprümüzdür.
+ Yorum Gönder