+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Tunceli Halk Oyunları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Tunceli Halk Oyunları
  Tunceli Halk Oyunları  Tunceli’de çok zengin bir saz ve oyun kültürü vardır. Değişik adlarla pek cok halay oynanmak tadır. Yörede derlenen ezgiler Sivas aşıklamalarıyla büyük benzerlik gösterir.

  Yörenin en ünlü türküleri; Siyah Perçemlerin Gonca Yüzlerin, Anam Yoğurdunu Ayran Eylesin, Dersim Dört Dağ İçinde, Köroğlu, Gökyüzünde Bölük Bölük Turnalar, Turna Bölük Bölük Olmuş. Karşıdan Atlı Geçti, Dağlar El Ele Verdi, Karadır Kaşın Senin. Karlı Dağlar, Tamzara, Dello, Düğüne Tonlama vb.dir.

  Yörede çalınan halk müziği araçları; bağlama, cura, tanbura, kemane, zurna, kaval, davul ve teftir. İlde düğün, bayram ve çeşitli özel günlerde pek çok oyun oynanır. Biraraya gelindiğinde halaylar çekilir. En ünlü oyunlar Üç Ayak. Dello. Tamzara. Horum, Kol Oyunu, Bir Ayak, İki Ayak vb.dir.  tunceli.jpg.  Giyimi: Kadınlar İnce tülbent, oyalı yazma, “ev bezi” denen ak bezden iç gömlek giyerler. Üst giysisi Üç ya da dört etektir. Peşli de denen entarilerin kol ağızları geniştir. Bele kuşak bunun üstüne de kejik denen renkli ipekten ucu püsküllü şerit sarılır. Kış aylarında çuhadan sırma işlemeli “Halep İşi” salta, kimi kesimlerde de gocikle hırka giyilir.

  Geleneksel erkek giyimi içlik, don ve kuşaktan oluşur. Üstte şalvar, koşya kuşak ve erkek saltası bulunur. Bu giysiler gocik ve hırkayla bütünleşmektedir. Erkek çorapları “gallik”, “dizleme” ve “konçlu” çorap türündendir.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  Yörede oyunlar genelikle düğünlerde, nişanlarda ve bayramlarda oynanır bunun yanında sazlı sözlü çalgılar ve alevi kültürünün hakim olduğu bir yöredir tunceli
+ Yorum Gönder