+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Erzurum Halk Oyunları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Erzurum Halk Oyunları
  Erzurum Halk Oyunları


  Halk müziği ve oyunlan çok zengindir. Ezgiler uzun hava ve kırık hava biçimindedir. Konuları çeşitlidir. Başlıcalan aşk, doğa, gurbet, ağıtlar, ninniler, koçaklamalar, taşlamalar vb. dir. Kimi ovun ve türkülerde Azeri etkisi görülür.  erzurum.jpg.
  Yörenin ünlü türküleri Erzurum Çarşı Pazar, Daldalan, Su Gelir Ark Uyanır. Değirmen Başında. Pasinli Güzel. Penceresi Yeşil Boya, Suda Balık, Kağızman’ın Harmanlan. Kağızman’a Ismarladım, Yüce Dağ Başında, Çayırın Çimenine, Çayıra Serdim Halı. Çarşıda Üzüm Kara. Habu Diyar vb.dir.

  Çalınan müzik aletleri çok çeşitlidir. Başlıcaları divan, bağlama, tambura, cura, çöğür, davul zurna, ağaç kemane, deftir.

  Geleneksel halk oyunlarının başında çok çeşitli şekillerde oynanan bar gelir. Bundan başka Daldalan, Tamzara, Delloy, Koçeri, Köroglu Barı, Yayvan Barı. Nurey Barı. Uzundere Barı. Hançer Barı oynanan oyunların başında gelir.

  Giyim-kuşamı: Geleneksel kadın giyiminde bindallı ve üçetek en çok kullanılan kıyafetlerdir. Üçetek şalvarla giyilir. Pamuklu ceket ve yelek üst giysilerdir. Bele şal kuşak sarılarak başa üzerinde altın dizin’ fes takılır. Geleneksel erkek giyiminde başa beyaz keçeden külah, kaba kırmızı kumaştan düz yelek giyilip bele kuşak sarılır. Alta çok bol ayaklara doğru daralan şalvar giyilir.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  erzurum iç anadolu bölgesi halk oyunları etkisini gösterir bunun yanında azeri halk oyunları etkiside görülmektedir halk oyunlarına örnek olarak bar Daldalan, Tamzara, Delloy, Koçeri verilebilir
+ Yorum Gönder