+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Erzincan Halk Oyunları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Erzincan Halk Oyunları
  Erzincan Halk Oyunları


  Erzincan ve çevresinde tümüyle yöreyi yansıtan deyişler, türküler ağıtlar gelin havaları doğa türküleri söylenir,  erzincan.jpg.  Yörenin ünlü türküleri Süpürgesi Yoncadan Eminem. Keklik Taşta Ne Gezer. Bahçesinde Neneyim, Gurbete Gidişimdir. Havuz Başının Gülleri, Kız Senin Derdinden, Dağları Dağlasınlar, Akşamın Vakti Geçti. Bahçeye İndim ki, Halay tavaları vb.dir.

  Yörede pek çok geleneksel oyun vardır. Özellikle kol havalan ve halaylar vaygındır. En çok oynanan oyunlar gelin havası, sarhosbarı, hoşbilezik, tamzara, tavuk barı, hançer barı. vb.’dir.

  Giyim-kuşam: Erzincanlı kadınlar üçetek ve geniş şalvarla bürümcek gömlek giyerler. Belde şal kuşak, gümüş kemer kadın giyimini tamamlar. Başa peştemal, yazma sarılır, Siyah, ya da koyu kahverengi, paçalan bol pantolon, yakasız, kenarları işli avcı yeleği yaygın erkek giysileridir. Ayaklarda yemeni ve türlü renklerde yün çorap vardır.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  erzincan iç anadolu bölgesi özellikli halk oyunları ağırlığı olan bir ilimizdir Halk Oyunları. Kahramanlık, yiğitlik, ağır başlılık ve sabrın sembolü olan "bar" en önemli Erzincan halk oyunudur.
+ Yorum Gönder