+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Bitlis Halk Oyunları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bitlis Halk Oyunları
  Bitlis Halk Oyunları  Bitlis uzun hava yöresidir. Uzun hava sözleri okunduktan soma davul zurna halay ezgisini çalar ve oyunlar oynanır.

  Halk müziği çalgıları arasında en önemlileri davul, zurna, dilli, dilsiz kavallar, düdükler, kemençedir.

  Bitlis’in en ünlü türküleri Bitlis’in Yolları. Bağa Vardım, Oynama Yorulurum, Beş Minare. Meryem, Meyroki. Mutki ve Tiringo’-dur.

  Halk oyunları genellikle halay ya da bar biçimindedir. Halay Bitlis’te “berit” adını alır. En ünlü oyunları Güverk, Nare. Çarşıda Atlas. Memoş, Bolag Attım Havaya, Tiringo ye Temirağa’dır  bitlis.jpg.


  Giyim Kuşam: Kadın giysileri uzun kollu fistan, dövme kıldan yapılan püsküllü bir kuşak, içi pamukla astarlanmış yelekten oluşur. Pabuç olarak çarık giyilir, başa altınla dizili kofi takılır. Geleneksel erkek giysisi şal-şapik denilen pantolon, kalın püsküllü kuşak ve yelekten oluşur. Başa kalın dokulu kefiye ya da egol denilen poşu sarılır. Ayağa renk renk yünlerden çoraplar giyilir.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  bitlis halk oyunları örnekleri şunlardır Bitlis Barı ,Malafani,Mutki harkuştası,Sepe,Teşi,Halay,Narin,Arkuşta,Bitlis Zeybeği,Ağır Gövenk,Memmi Halayı, Gövenk
+ Yorum Gönder


bitlis,  BİTLİS,  bitlis resimleri,  bitlis halk oyunları nelerdir