+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Ağrı Halk Oyunları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ağrı Halk Oyunları
  Ağrı Halk Oyunları


  Ağrı’da genellikle türkülü oyunlar yaygındır. Halk müziği ve oyunlar birbiriyle bir bütün halindedir ve birbirlerini tamamlar. En yaygın türkülü oyun “Bicane oyun türküsü “dür. Oyunlar davul, zurna, kaval, tef, bağlama, tulum, gayda, düdük, klarnet, gırnata ve saz gibi geleneksel çalgılarla oynanır, Ağrı ve yöresinde çağdaş halk ozanlarının şiirleri de türküleştirilmiştir.

  Ağrı’da halay ve bar denilen davul-zurna esliğinde oynanan iki oyun yaygındır. Bunun dışında Ömer Ağa, Çoban eli. Tillara, Sarı bülbül, Üçayak. Meyriko vb. oyunlar da geleneksel çalgılar esliğinde kızlı ve erkekli gruplar halinde oynanır.  a-r-.jpg.  Giyim-kuşam: Özellikle kırsal kesimde kadınlar başların kofi denen fes biçiminde bir şapka takarlar. Üzerlerine “yedi etek” denilen bir entari giyerek peştemal bağlarlar. Entarinin altına şalvar ayaklara yemeni ve lastik giyilir. Ağrılı kadınlar özel günlere giderken geleneksel altın takılarının yanında bellerine altın veya gümüş kemer takarlar. Erkekler başlarına puşu denilen sarıklı ve gösterişli bir bez bağlarlar, İşlik denilen beyaz veya renkli gömleğin üstüne cepken giyerler. Bellerine kuşak bağlayıp saat kösteklerini sarkıtan Ağrılı erkekler altlarına siyah Şalvar ve dizlerine kadar uzanan çorap giyerler.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  ağrı bölgsel olarak güneydoğu anadolu halk oyunlarının etkisi altındadır Ağrı Yöresi. Ağrı'da oynanan halk oyunlarının tümüne Gevent ve Bar denilmektedir. Bar hepimizin bildiği gibi davul veya davulun sapına verilen isimdir
+ Yorum Gönder