+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Kahramanmaraş Halk Oyunları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kahramanmaraş Halk Oyunları
  Kahramanmaraş Halk Oyunları  Yöre halk müziğinde uzun havalar, bozlak ve Türkmeni büyük yer kaplar.

  Yörede sözlü sözsüz halay havaları, semahlar, Köroğlu havaları ve Gaziantep, Adana, Adıyaman gibi komşu illerin folkloruna benzer ezgi ve oyunlara rastlanır.  kahramanmara-.jpg.
  Yörenin ünlü türküleri Kara Çadır Düzdedir, Ben Atamı Nalladırım, Çıksam Baksam Görünür mü, Çamdan Sakız Akıyor, Güzel Ne Güzel Olmuşsun, Gine Geldi Yaz Bahar Ayları, Kaya Başı, Dirkencik, Kara Tavuk Gücüğü, On iki Şubattır, Bilalimsin, Hava Kar Sesi Var, Bir Evde İki Gelin, Comolu, Çoban, Halep, Hasandağı, Keraboza, Uç Ayak vb.

  Yörede kullanılan halk müziği araçları divan sazı, tambura, cura, zurna, davul,def, kaşık ve zilli maşadır.

  Geleneksel oyunlarda halay büyük yer kaplar. Yörede en çok oynanan oyunlar. Ağır Hava, Bir Evde İki Gelin, Cengi, Harbi, Comolu, Sakız Akıyor, Pekmez Oyunu, Şirveni, Sinsin ve Sıçratma’dır.

  Geleneksel erkek giyiminde “Maraş abası” ve “sako” denen kısa paltolar, renkli ve islemeli şalvar, zıbın, mintan ve poşu görülür. Geleneksel kadın giyimi fes, zıbın, fistan, fermene (cepkeni, nakışlı çoraplar vb. öğelerden oluşur, Türkmen kadınları içyelek, dizlik denen don, dikdörtgen biçiminde peştemal giyerler.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  başlıca uzun havalar, bozlakın etkin olduğu ve Yörede sözlü sözsüz halay havaları, semahlar, Köroğlu havaları ve Gaziantep, Adana, Adıyaman gibi komşu illerin folkloruna benzer ezgi ve oyunlara rastlanır
+ Yorum Gönder