+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Isparta Halk Oyunları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Isparta Halk Oyunları
  Isparta Halk Oyunları  Isparta halk müziği yönünden zengindir. Uzun havalara yörede “Gurbet havası” denir. En ünlü türküleri Gıcır Gıcır Gelir Yarin Kağnısı. Evlerinin Önü Mersin. Gül Kuruttum, Çavır Çimen Geze Ge ze. Çayıra Serdim Postu, Ben Havada Uçar idim vb.dir.


  Isparta.jpg.


  Yörede en çok divan, cura. bağlama, tanbura çalınır. Kabak kemane ve gıbrıs kemane en yavgın yaylı sazlardır. Yörede en çok zeybek ve teke oyunları oynanır Seyirlik oyunlar ve çocuk oyunları da çeşitlidir.

  Giyim-kuşam: Üzeri sim işlemeli, yırtmaçlı uç etek. Kaytan işlemeli mintan, çapraz düğmeli yelek, fes, yün çorap ve pabuç geleneksel kadın giyim öğelerini oluşturur. Gümüş, altın bilezik vb. takılar kadın giyimini bütünleyen aksesuarlardır. Erkekler üç etek. boy entarisi, keten veya bürümcekten iç donu, entari üstüne giyilen kısa mintan, kavuk ve sarık gibi başlıkları ile mest ve yemeni giyerler.

  Avluda tezgah çakılı

  Tezgahta halı takılı

  Halı dokuyan kızın Koynunda para caklı (halı üzerine)

  ********

  Altın tasta gül kuruttum

  Yari sinemde uyuttum

  Yar söyledi ben unuttum

  Gönül efendini buldu, (gül üzerine)
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  Yöre, halk oyunları yönünden çok zengin ve değişik özelliklere sahiptir. Yörenin coğrafyası Anadolu'nun iç kesimlerini Akdeniz'e bağlar oyunlar zeybek ve teke oyunlarıdır
+ Yorum Gönder