+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Celal Baba Efsanesi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Celal Baba Efsanesi Hakkında Bilgi
  Celal Baba Efsanesi


  Doğu Anadolu’muzun serhat şehrî Kars, 40 yıl karagünlerde kaldıktan sonra tekrar bizim olmuş, bu arada yiğit Türk evlâdı pek çok kahramanlıklar göstermiştir. Türklerin Anadolu’ya açıldıkları kapı olan Kars İlimizde her taşın, her köşe-bucağın bir hatırası vardır. Nice nice Türk evlâdı bu topraklar uğruna tertemiz kanlarını akıtmışlardır.


  Celal Baba Efsanesi.jpg.


  Şehre, bir fatih edası ile tepeden bakan Kars Kalesi’nin giriş kapısının hemen sağında bir türbe vardır. Bu türbenin Celâl Baba adlı bir zata alt olduğu söylenir ve hakkında şu hikâye anlatılır:

  Ermeni Harbi (?) esnasında Celâl Baba, Kars Kalesi’nin kapı muhafızı olarak vazife alır. Ermeniler Karadağ istikâmetinden kalabalık bir ordu halinde Kale’ye taarruza geçerler. Celâl Baba da saatlerce çarpışır. Sonunda bir Ermeni, bunun arkasından gelerek başını gövdesinden ayırır. Başının yere düştüğünü anlayan Celâl Baba hemen onu Koltuğunun altına alır ve düşmanla döğüşmeye devam eder. Bu durumu gören düşman kaçmaya başlar, şehre hakim olamadan çekilip giderler.

  Şehrin düşmandan temizlendiği haberini alan Celâl Baba olduğu yere düşüp kalır. Onu oraya gömerler. Düşüp öldüğü yerin Kale kapısının hemen girişinde olmasını ise halk, onun, Ölümünde bile kendisine emanet edilen yeri terketmediği şeklinde değerlendirir. 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  kars kalesi içerisinde bulunan celal baba türbesinin bir hikayesi bulunmaktadır savaşta kellesi koptuğu halde savaşa devam etmesi ile bilinmektedir yöre halkı dilek için çokça türbeye uğramaktadır
+ Yorum Gönder