+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Kurşun Çavuş Efsanesi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kurşun Çavuş Efsanesi Hakkında Bilgi
  Kurşun Çavuş Efsanesi


  Kurşun Çavuş Efsanesi.jpg.


  Serhat şehrimiz Kars, yiğitlik destanları ve efsaneleriyle doludur. Yarım asra yakın karagünlerde kalan Kars’ımız, bugün, ebediyyen Türk olmanın, Türk kalmanın gururu ile doğu hudutlarımızı beklemektedir. Bu ilimizin Posof ilçesine bağlı pek çok köyümüzden birisi de Sece’dir. Bu köyümüzün adı bugün değişmiştir. Kahraman bîr mehmetçiğin akıl almaz cesaretiyle gösterdiği yiğitlikten sonra, zaten bu köyün adı aynı kalamazdı, kalmamalıydı.

  Bu köyümüzün hemen yakınında bir hudut karakolumuz vardır. Burada her zaman bir miktar askerimiz bekçilik ve koruyuculuk yapmaktadır. Bizler tatlı uykularımızı onlara borçluyuz, onların fedakârlıklarına borçluyuz.

  Bu karakolun uzdaki askerlerimizden birinin nöbetçi kaldığı bir gün, diğerleri hemen yakındaki köye giderler. Maksatları köylüyle sohbet etmek, onlarla görüşmek. Nöbetçi askerimiz kısa boylu, ufak tefek bir mehmettir. Bulunduğu yerde ufka bakıp memleketini düşünen nöbetçi, zaman zaman dalıp gitmektedir. Şunun şurasında ne kalmıştır askerliğinin bitmesine, yuvasına dönmeye…

  Derken kulağına bir ses gelir, hemen düşmanın gelebileceği istikâmete gözlerini çevirir. Uzaklarda, ta karşı tepelerde bir bölük kadar düşman askeri görür. Köye inen arkadaşlarına silâhı ile haber eder. Fakat onlar gelinceye kadar da düşmanın öncü birlikleri karakolu sarar. Yardıma gelen arkadaşlarının geri çekilmesini söylemelerine aldırış bile etmez Olanca gücüyle karşı kor Rus birliğine. Bir anda pek çok kurşuna hedef olur.

  Düşman çekilip gittiğinde karakolun yakınında, âdeta kurşundan bir ceset meydana çıkmıştır. Cesur mehmetin bütün vücudu kurşunlarla dolmuştur. Bu yiğit evlâdımızın cesedi bugün Posof Şehitliği’n-dedir; orada, genç arkadaşlarına, kardeşlerine yurt savunması için gözle görülür bir örnek teşkil etmektedir.

  Bugün, Sece’nin adı, o mehmetçiğimizin hatırasına hürmeten Kurşunçavuş olarak değiştirilmiştir.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  posofta hudut karakolunda nöbetçi ıolan askerin hikayesidir. Kulağına sesler gelir ve karşı tepeden düşman görünür. Arkadaşları duysun diye silah atar, onlar gelinceye kadar düşman sarar. Ruslar kurşun yağmuruna tutulur. köyün adı kurşun çavuş burdan gelir
+ Yorum Gönder