+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Keçeci Köyü Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Keçeci Köyü Hakkında
  Keçeci Köyü İle İlgili Bilgi


  Tokat’ın Erbaa ilçesinin Kozlu bucağına bağlı Keçeci köyünün adı ile ilgili olarak şöyle bir hikâye anlatılır:

  Horasan erleri, Anadolu’ya gelmeden önce nereye gideceklerini tesbit etmek için şöyle bir yola baş vururlar: Herkes elindeki sopasını atacaktır, sopa nereye düşerse sahibi de oraya gidecektir, orayı mekân tutacaktır. Horasan erlerinden Keçeci Baba (Şeyh Mahmûd Velî Sultan) da sopasını fırlatır. Sopa, bugün Keçeci köyünün bulunduğu yere düşer. Bu sopanın düştüğü yerde bugün büyük bir taş vardır. Köylüler buna Adak Taşı adını vermişlerdir. Bunun yüksekliği 170 santimetre kadardır, bir insan iki kolunu açıp kucaklayamaz. Keçeci Baba ölünce bu köye gömülür, türbesi hâlen bir yeşil sahanın ortasındadır, adı geçen taş da bu yeşil sahadadır. Malk, bu türbeye çeşitli adakları için gelir, dua ederler.


  Keçeci Köyü.jpg

  Bu Horasan erleri ile ilgili pek çok efsane vardır. Bunlardan Konya’daki üçler Mezarlığı 1le ilgili olanını da ayrıca zikredeceğiz. Yalnız her birinin hikâyesi daha değişik, daha ilgi çekicidir. Bunları, Horasan’dan gelenlerin yerleştikleri bölge sâkinlerinin hikâye etme gücüne bağlayabiliriz.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  keçeci denen şahıs Eski Kaynaklara göre Horasan'dan Anadolu'ya gelen türbesi Tokat ili, Erbaa ilçesi, Keçeci Köyünde bulunan Sancaklı evliyalarından olan şahıstır
+ Yorum Gönder


kececi köyü