+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Bingöller ve Kuş Gölü Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bingöller ve Kuş Gölü Hakkında Bilgi
  Bingöller ve Kuş Gölü


  Bingöl ilimize adını veren göllerin ayrı ayrı adları ve özellikleri vardır. Evliyâ Çelebi’nin adlarını andığı bu göllerden bazıları şunlardır. Er Gölü: Bu göle girip yıkanan adamların gücü kuvveti artar; Miskin Gölü: Bu gölden su içen adam cüzzam illetinden kurtulur; Muhannes Gölü: Bu gölden su içen adam korkak olur; Kanlı Gölü: Bu gölde her yıl bir adam boğulur; Hatun Gölü: Bu gölden su içen kadın hamile kalı vs.


  Bingöller ve Kuş Gölü1.jpg.


  Bunlardan Kuş Gölü’nün şöyle bir hikâyesi vardır. Halk arasında anlatıta gelen bu hikâyenin kaynakları da Evliyâ Çelebi’ye kadar çıkar.

  Bingöl Dağları’na ava giden bir avcı, uzun uzun takipten sonra istediği gibi bir kuş vurur. Taze avını hemen yemek niyetinde olan avcı, kuşu yakındaki bir gölün suyunda temizlemek ister. Tüylerini yolduğu kuşu gölün suyu ile yıkamaya başlar. Kuşun cansız olduğunu bildiği için de fazla sıkı tutmaz. Fakat daha kuşu suya daldırır daldırmaz canlanıp elinden uçup gider. Hadise karşısında şaşıran avcı, bu gölün, öteden beri işittiği hayat suyu ile dolu olduğunu anlar. Fakat göl, bu sırrı anlaşılınca biri parçaya bölünür, her bir göl ayrı bir özellik taşımaya başlar.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  Bingöl ilimize adını veren göllerin ayrı ayrı adları ve özellikleri vardır.Bunlardan Kuş Gölü'nün hikayeside vardır Avcıların kuş yıkadığı göle de Kuşgölü denilmektedir
+ Yorum Gönder