+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Türkiyede Gezilecek Yerler Nerelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Türkiyede Gezilecek Yerler Nerelerdir
  Türkiyede gezilecek yerler nerelerdir kısaca Bilgi verir misiniz 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Türkiyede Gezilecek Yerler


  ANKARA


  Türkiye’nin başkenti Ankara, müzeler ve diğer kültürel etkinliklerle doludur
  . Kültür ve tarih adına çok şey bulabileceğiniz bir şehirdir. Şehrin kimliğine katkı yapan tarihi eserlerin başında otantik çevresi ile şehrin hemen her yerinden görülebilen Ankara Kalesi gelir. Kedisi, keçisi, tiftiği, tavşanı, armudu, balı, çiğdemi ve Kalecik Karası denilen misket üzümü ile ünlüdür.


  ANTALYA

  Eski şehirde sayısız harabe ve tarihi bina bulunmaktadır.
  Cennet gibi kumsalları ve turkuvaz deniziyle, Akdeniz’in en güzel plajlarına sahiptir. Buna bir de arkeolojik hazinelerini eklediğinizde, müthiş bir tatil ve gezi bölgesidir.


  AYA SOFYA

  Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından M.S. 532 - 537 yılları arasında İstanbul'un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup, 1453 yılında İstanbul'un Türkler tarafından alınmasından sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür.
  1935 yılından beri ise müze olarak hizmet vermektedir. Ayasofya, mimari bakımdan, bazilika planı ile merkezî planı birleştiren, kubbeli bazilika tipinde bir yapı olup kubbe geçişi ve taşıyıcı sistem özellikleriyle mimarlık tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak ele alınır ve dünyanın en önemli mimari yapılarından biri olarak kabul edilir. Bütün kiliselerin anası olarak bilinen Aya Sofya dini Turizm için vazgeçilmez duraklardan biridir.


  BODRUM

  Dünyanın 7 harikasından Mavsolos'un Mozolesi Halikarnassos şehrinde inşa edilmiştir.
  Depremler ve istilaların etkisiyle zamanla yıkılan mozolenin mermerden taşları Bodrum Kalesinin yapımında kullanılmıştır. Hem dünyanın hem de Türkiye’nin en çok turist çeken bölgelerinden biridir. Aziz Peter kalesine de ev sahipliği yapan Bodrum’un görülmeye değer manzarası, tarih ve kültürle birleşerek Bodrum’u özel bir yer haline getirmiştir.


  BURSA

  Marmara Denizi’nin güneyinde bulunan Bursa’nın nüfusu 1.8 milyondur ve Osmanlı İmparatorluğunun 1326 yılındaki ilk başkentidir.
  Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olan Uludağ’ın eteklerindeki Bursa Türkiye’deki en çok cami ve mezarının bulunduğu şehirdir. Çok farklı mimari stillerini barındırmaktadır. Bursa alışveriş merkezleri, parkları, müzeleri ve çarşısıyla meşhurdur. Ulu Cami bunların arasında en önemli yapılardan biridir.


  DİYARBAKIR

  Bizans surları hala sağlam olan şehir Doğunun Paris’i olarak da bilinir
  . 9000 yıllık tarihi bir geçmişi olan şehrin, suru, camileri, kiliseleri ve yemekleri meşhurdur. Ulu Camiyi, Nebi Camiyi, Bakire Meryem Kilisesini, İskender Paşa Camisini, arkeolojik müzeleri görmelisiniz. Ziya Gökalp ve Cahit Sıtkı Tarancı Müzeleri de burada bulunmaktadır.


  EFES

  Türkiye’deki en büyük arkeolojik alandır.
  Geçmişi Yunan ve Roma tarihine dayanan Efes Antik Kenti, Akdeniz ülkeleri arasında en iyi muhafaza edilmiş harabelerdir. Dünya’nın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı buradadır ve mutlaka görülmesi gerekmektedir. Bakire Mary’nin son günlerini yaşadığı yer olarak kabul edildiği için Hıristiyanlara göre özel bir bölgedir.


  HATTUŞAŞ

  Hattuşaş, Hititlerin geç tunç çağı dönemindeki başkentidir
  . Çorum ilinin 82 km güneybatısındaki günümüzdeki adıyla Boğazkale ilçesinde bulunmaktadır. Kent, tarih sahnesinde, Hitit İmparatorluğu'nun MÖ 17. ile 13. yüzyıllar arasında başkenti olarak yer almıştır. Hattuşaş'a 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil edilmiştir. Hattuşaş Çorum'un Sungurlu ilçesinin güneydoğusunda Boğazkale ilçesinin 4km doğusundadır. Aslanlı Kapı ve Sfenksli Kapı’yı görmeden ayrılmayın.


  İSTANBUL

  Avrupa’nın en sevilen şehirlerinden biridir.
  Benzersiz bir gece hayatı sunan İstanbul, sadece Türkiye’de değil dünyada da görmeniz gereken ilk şehirlerden biridir. Kültürel hazineleri ve kıtaları bağlayan Boğaz köprüsü ile özel bir ziyareti hak etmektedir. Ünlü cami ve kiliselerinden (Sultan Ahmet Camisi, Süleymaniye Camisi ve Aya Sofya) Topkapı Sarayı gibi saraylara ve Kapalı Çarşısına kadar, unutulmayacak bir deneyim sunar İstanbul
  t-rkiye-gezilecek-yerlerin-haritas-3.jpg

  İZMİR

  Türkiye'nin üçüncü büyük metropolü ve önemli bir fuar merkezi olan liman kentidir.
  İzmir'in batısında denizi, plajları ve termal merkezleriyle Çeşme Yarımadası uzanır. Antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes, Roma’nın imparatorluk devrinde dünyanın en büyük kentlerinden biriydi. Tüm İyonya kültürünün zenginliklerini bünyesinde barındıran Efes, yoğun sanatsal etkinliklerle de adını duyurmaktadır. İzmir arkeoloji müzesi ve Atatürk müzesi görülmeye değerdir.


  KAPADOKYA

  Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası koruma alanlarından biridir
  . Peri Bacaları diye bilinen muazzam coğrafi şekilleriyle ünlüdür. Ürgüp de burada ziyaret edebileceğiniz iyi bir yerdir. Göreme Vadisi’nde mağara evleri mutlaka görmelisiniz.


  KUŞADASI

  Türkiye Aydın kıyılarındaki bir liman kenti olan Kuşadası, Efes harabelerine yakın bir bölge olarak da bilinir.
  Ama bunların dışında hareketli gece hayatı ve harika plajlarıyla kendi güzelliklerine de sahiptir. Restoranları, iyi otelleri ve sayısız plajıyla tam bir tatil beldesidir. Kuşadasına adını veren Bizans Kalesini, ve diğer bazı müzeleri ziyaret edebilirsiniz.


  MARDİN

  Geçmişi Büyük Tufan’a kadar uzanmaktadır.
  Sayısız medeniyete ve bunların kültürel mirasının kalıntılarına ev sahipliği yapmıştır. Her çağa ait özel ve belirleyici sembol ve kalıntılara sahiptir. Mezopotamya düzlüklerine bakan bir tepededir Mardin. Suriye ve Irak’a sınır komşusudur. Tarih ve kültürün harika bir karışımı olan Mardin’e, benzersiz bir deneyim için mutlaka uğramalısınız.


  NEMRUT DAĞI

  Türkiye’nin doğusunda Adıyaman ilinin Kâhta ilçesindeki Ankar dağları yakınında bulunan Nemrut Dağı, en göz kamaştırıcı tarihi kalıntılardandır.
  Milattan önce 1.yy.a dayanan geçmişi, etrafını kocaman heykellerin sardığı bir mezarlıktır. Hem Yunan hem de Pers mirasını yansıtmaktadır. Kommagene kralı Antiochus Theos, MÖ 62 yılında bu dağın tepesine, pek çok Yunan ve Pers tanrısının heykelinin yanı sıra kendi mezar-tapınağını da yaptırmıştır. Mezarda, bir kartalın başı gibi, tanrıların taş oymaları bulunur.


  OLIMPOS

  Antalya'ya 85,7 km. uzaklıkta, Caretta Caretta kaplumbağalarının yavrulama alanı olduğundan sit alanı olarak korunan, genellikle üniversite öğrencilerinin ve sırt çantalı Turistlerin tercih ettiği tatil köyü.
  Ağaç evleri, çadır mekanı olarak kullanılabilecek açık alanları, Likya Yolu üzerinde bulunması önemli özellikleridir. Beydağları - Olimpos Sahil Milli Parkı sınırları içinde yer alır. Çıralı Plajı yatlar için en önemli kıyılardan biridir. İsmini bir Yunan Mitolojisinden almıştır.


  PAMUKKALE

  Güneybatı Türkiye'deki Denizli ilinde doğal bir mevkidir.
  Kent kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, kalker travertenleri kapsamaktadır. Türkiye'nin İç Ege bölgesinde, ılıman bir iklimi olan Menderes Nehri vadisinde bulunur. Dünya Mirası Koruma Alanıdır.


  SELİMİYE CAMİİ

  Selimiye Camii Edirne'de bulunan, Osmanlı padişahı II. Selim'in Mimar Sinan'a yaptırdığı camidir.
  Sinan'ın 90 yaşında yaptığı ve "en iyi eserim" dediği Selimiye Cami gerek Mimar Sinan'ın gerek Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından biridir. Caminin kapısındaki kitabeye göre yapımına 1568 (Hicri:976) yılında başlanmıştır. Caminin 27 Kasım 1574 Cuma günü açılması planlanmışsa da ancak II. Selim'in ölümünün ardından 14 Mart 1575'te ibadete açılmıştır.


  SÜMELA MANASTIRI

  Trabzon ili, Maçka ilçesi, Altındere köyü sınırları içerisinde yer alan Panagia deresinin batı yamaçlarında Kara Mela tepesi üzerinde deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikteki eski Yunan Ortodoks manastır ve kilise kompleksidir.
  Trebizon İmparatorluğu dönemindeki en prestijli manastırdı. efsaneye göre Atina'lı Barnabas ile Sophronios adlı iki keşiş aynı rüyayı görmüşler; rüyalarında, İsa’nın öğrencilerinden Aziz Luka’ın yaptığı üç Panagia ikonundan, Meryem'in bebek İsa’yı kollarında tuttuğu ikonun bulunduğu yer olarak Sümela'nın yerini görmüşler. Bunun üzerine birbirlerinden habersiz olarak deniz yoluyla Trabzon'a gelmiş, orada karşılaşıp gördükleri rüyaları birbirlerine anlatmış ve ilk kilisenin temelini atmışlardır


  TOPKAPI SARAYI

  İstanbul Sarayburnu’nda bulunan ve 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca devletin yönetiminin yürütüldüğü bir zamanlar 4000’e yakın kişinin yaşadığı Hakkında söylenecekler sonsuz olduğu bir saraydır.
  1478’de Fatih Sultan Mehmet’in emriyle inşa edildiğinden beri sayısız hırsızlık girişimine ve savaşlara şahitlik etmiştir. Büyük turist kitlelerini kendine çeken ve 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne giren İstanbul Tarihî Yarımada içerisindeki tarihi eserlerin en başında gelen Topkapı sarayı günümüzde müze olarak hizmet vermektedir


  URFA

  Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehridir.
  Urfa kent merkezinin altında bugünkü Balıklıgöl'ün kuzeyinde yapılan bir keşif sonucu, Urfa kent merkezi tarihinin MÖ. 9500'e Çanak-Çömleksiz Neolitik Döneme kadar uzandığı görülmüştür. 11.500 yıllık tarihi süreç içerisinde Ebla, Akkad, Sümer, Babil, Hitit, Hurri-Mitanni, Arami, Asur, Pers, Makedonya, Roma, Bizans gibi uygarlıkların egemenlikleri altında yaşamıştır. Peygamberler şehri olarak bilinir. O kadar eski bir tarihi var ki, Âdem ile Havva’nın, Hz. İbrahim’in, Hz. Musa’nın, Hz. İlyas’ın, yaşadığı yerdir. Balıklı göl, İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinir ve kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Şanlıurfa'nın en çok ziyaretçi çeken yerlerindendir.

+ Yorum Gönder


türkiyede gezilecek yerler,  akdeniz bölgesi tarihi ve gezilecek yerler,  Türkiye özel yerler