+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Munzur vadisi nerededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Halit
  Özel Üye

  Munzur vadisi nerededir
  Munzur vadisi nerededir,

  Doğu Anadolu’nun doğal güzellikleri arasında bulunan Munzur Vadisi, 1971 yılında milli park olarak ilan edilmiştir.

  Munzur Vadisi, Tunceli-Ovacık arasında, 42.000 Hektarlık bir alan 1971 yılında Milli Park olarak ilan edilmiştir. Türkiye’nin en büyük milli parklarından biri olan “Munzur Vadisi Milli Parkı”, Tunceli kent merkezine 8 Km. uzaklıkta başlayıp, vadi boyunca Munzur Dağlarına kadar uzanmaktadır. Kuzeyde 3300 metreye kadar yükselen Munzur Dağları, Mercan ve Munzur Suyu vadileri tarafından parçalanmıştır.


  munzur vadisi.png

  42.000 hektarlık bir alanı kapsayan Munzur Vadisi Milli Parkı, akarsu kaynakları, endemik bitki türleri, hayvan türleri ve bitki örtüsü bakımından oldukça zengindir. Tunceli-Ovacık arasında uzanan milli parkta dağ keçileri, av kuşlarından ur kekliği diğer hayvan türlerine göre sayıda fazladır. Bunun yanı sıra 1518 bitki örtüsü 227 çeşit endemik bitkisi bulunmaktadır. Endemik bitkilerinin bazılarını ise; çan çiçeği, Erzincan kirazı, bindebirdelik otu, Munzur kekliği, Munzur düğün çiçeği ve dağ çayı oluşturmaktadır.

  munzur-vadisi1.jpg


  Tunceli’ye yolunuz düşerse Munzur Vadisi Milli Parkı’nı mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Özellikle haziran ve eylül aylarında gitmenizi öneririz bölgeye. Milli parkta balık tutabilir, spor yapabilir ve piknik düzenleyebilirsiniz. Tabii bu muhteşem doğa kamp kurmanıza da izin veriyor. Munzur Vadisi Milli Parkı sizlere bol oksijenli bir havada nefes almanızı sağlar.. 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Munzur VadisiTuncelide bulunur ve bu vadinin alanı doksanlı yıllarda Milli Park ilan edilmiştir üstelik Türkiyenin en büyük Milli Parklarından biridir. Bu vadide çok sık olarak meşe ağaçları vardır ayrıca burada başka ağaç türlerine de rastlamak mümkündür.
+ Yorum Gönder


munzur vadisi nerededir,  munzur vadisi nerede,  munzur