+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Türkiye'yi Tanıyalım Forumunda Rafting Bölgeleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Rafting Bölgeleri

  Rafting Bölgeleri


  Dalaman Çayı
  Türkiye’nin ulaşımı en kolay bölgesinde, Muğla il sınırları içinde kalan Dalaman Çayı, değişik zorluk derecelerinde ve birbirlerinden bağımsız iki parkur sunmaktadır.

  Mayıs ve ekim ayları arasında en uygun debiye sahip olan Dalaman çayının üst parkuru 2-3, alt parkuru ise 1-2 zorluk derecesindedir. Alt parkurda mayıs ayından kasım ayının sonuna kadar raft yapılabilmektedir. Bu parkurda sporculara tur pakeketine dahil olarak wet suit sağlanmaktadır.

  prüçay

  Kaynaktan beslenen ve su debisi yılın her mevsiminde white water raft için elverişli olan Köprüçay, özellikle eylül-ekim ayları arasında raft için elverişlidir. Çoğunlukla iki kişilik raftların tercih edildiği Köprüçay geçişi, 2-3 zorluk zeviyesindedir. Dirsekleri ve sert dönüşleri ile raftçılara heyecan verecek özellikler taşımaktadır. Nehrin denize kavuşmasından önce geçtiği ve alt parkur olarak anılan kesim ise zorluk açısından 1-2 seviyesinde, özellikle yeni başlayanlar için elverişlidir. Seyahat acentaları tarafından paket olarak günübirlik turlar düzenlenmektedir.


  Rafting Bölgeleri.jpg

  Akdeniz Bölgesi’nin diğer parkurları

  Bölgede dağlardan doğan ve küçük akarsularla beslenen nehirlerin hemen hepsi rafting için elverişlidir. Raft için uygun olan akarsuların başında Manavgat Çayı, Göksu Deresi’nin 4 günlük ekspedisyonla aşılabilen Hadım-Silifke arasında kalan kesimi, Alanya il sınırları içinde kalan Dim Çayı, Alara Çayı, Seyhan’ın Göksu ve Zamantı kolları gelir. Dim Çayı’nda Alraft merkezi bulunmaktadır. (Alanya Dim Çayı bölümüne bakınız.)

  Melen (Büyük)

  Marmara ile Karadeniz bölgelerinin buluştuğu, İstanbul’a çok yakın olan Büyük Melen nehri de raft açısından oldukça yoğun ilgi görmektedir. Aralık ayı başlarından itibaren yağmur rejimine bağlı olarak mayıs ayı sonlarına kadar raft yapılan bu akarsuya hemen hemen her hafta sonu tur düzenlenmektedir. Özellikle Akyazı-Hendek arasında kalan 10 kilometre uzunluktaki parkur, 2-3 zorluk derecesinde olup ortalama olarak 120 ile 150 dakika arasında tamamlanabilmektedir.
 2. Zarafet
  Üye

  Akarsu, yatağı içinden geçerken çeşitli doğal engelleri geçmek zorunda kalınan bir spor dalıdır. Rafting, herhangi bir beceri ve fiziksel kondisyon gerektirmediğinden dileyen herkes bu sporu yapabilir. Rafting'de asıl olan içinde bulunduğunuz botu devrilmeden; kürekle yönlendirerek kayalar ve engeller arasından geçirmektir.
+ Yorum Gönder