+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Türkiye'yi Tanıyalım Forumunda Kaz Dağı eteklerindeki başka köyler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kaz Dağı eteklerindeki başka köyler
  Kaz Dağı eteklerindeki başka köyler


  Kaz Dağı eteklerindeki başka köylere de benzer bir ilgi var. Yörenin temiz ve bol oksijenli havası, denize yakın, kıyının kalabalığından uzak oluşu ve serinliği kentlerden bunalan insanları çekiyor.

  AYIDERE, SÜTÜVEN, HASANBOĞULDU

  Kaz Dağı yamaçlarında bulduğunuz her yoldan arabanızla, her patikadan yürüyerek yamaçlara doğru çıkabilirsiniz. Bir dönemeçte, bir tepenin ardında saklanmış bir sürprizle karşılaşırsınız mutlaka. Güzergahlardan bir kaçını tanıtalım.

  Altınoluk – Edremit karayolunun 20. km’sinden sola, dağa doğru Zeytinli Köyü sapağından girin, 2 km. sonra köyü göreceksiniz. Köyün dağ yönündeki çıkışından Türkmen köyü Mehmetalan’a devam edip burayı da geçtikten sonra 12. km’deki köprüye ulaşacaksınız. Köprünün ötesi Ayıderesi. Kaz Dağı’ndan kaynaklanan dere boyunca yürüyüş çok keyifli. Küçük şelaleler yaparak vadinin kıvrımlarından akıp giden derenin çevresinde buz gibi suları ile çeşmeler göreceksiniz. “Misafir Sofrası” denilen büyük bir kayanın üzerindeki düzlükte 20 kişilik piknik sofrası kurulabilir. Sofra bir seyir terası gibi şelalenin ve çevrenin manzarasını görüyor. Köprüden Bigadiç’e kadar devam eden toprak yol otomobille gidenler için pek elverişli değil. Jeeple veya yürüyerek devam edenler Beypınarı, Elifkızı gibi hoş şelaleler, güzel piknik alanları görme şansına sahip olacaklar. Rastlayacağınız köylülere çekinmeden yol sorabilirsiniz. Çevrenin insanı sevecenlikle yardımcı olacaktır.

  Zeytinli Köyü’nün çıkışındaki dar köprüden hemen sonra sola dönerseniz 3 km. sonra Beyoba Köyü’ne, köyün girişinden sola inen toprak yolu izlerseniz 2 km. sonra da sekiz metre yükseklikten düşen Sütüven Şelalesi’ne ulaşırsınız. Çevresi piknik alanı olarak düzenlenmiş şelalede Orman İşletmesi bir de tesis inşa ediyor.

  Derenin karşı tarafından patika yolu izleyerek bir Km. ilerlediğinizde yörede ayrıntıları değişen hikayelerini dinleyeceğiniz Hasanboğuldu’yu görüyorsunuz. Aşık olduğu kıza kavuşmak için sırtında kocaman bir çuval tuzu dağa çıkaran Hasan’ın öyküsünü kime sorarsanız anlatır. (Meraklısı Sabahattin Ali’nin öyküsünü okuyabilir.) Şelalenin serinliğine ve aşağıdaki gölcüğün güzelliğine bırakın kendinizi. Gölcükte Hasan’ın boğulduğunu unutup yüzebilirsiniz. Pek bir tehlikesi yok, suyun soğukluğundan ürkmezseniz. Gölcükte çok da balık var. Bir küçük olta ile şansınızı deneyebilirsiniz.

  GÜRE

  Kaz Dağı’nın eteklerindeki kaplıca merkezi Güre’de eski sokaklar, evler ve buz gibi sular akan çeşmeleri ve 1880 yapımı camisi karşılar konukları. Asırlık iki depo restore edildi. Ünlü mimar ve yazar Cengiz Bektaş’ın yaptığı bin kişilik anfitiyatrolarında düğünlerini yapıyorlar.

  Güre eski çağlardan beri bilinen bir kaplıca merkezi. 64 derecedeki kaplıca suyu ile Roma döneminden kalma Afrodit Termal Tesisleri (Tel: 266.384 19 78) belediyeye ait. Banyolu odaları ve günübirlik yararlanmak için soyunma ve dinlenme imkanı olan genel banyoları bulunuyor. Günübirlik yararlanmak için resepsiyondan sıra numarası alıp kafeterya veya lokantada bekleniyor. Sırası gelen anons ediliyor.

  Homeros’un destanında “Bin Pınarlı İda” diye anılan dağın birçok yerinde çaylar, çavlanlar keşfedebilirsiniz. Pınarbaşı bunların en bilinenidir. Güre’ye girmeden Taş Köprü’den sola dönüp 3 km. ilerlerseniz söğüt, kavak, çınar ağaçları ve havayı serinleten çayı ile güzel bir piknik yerine ulaşmış olursunuz.

  Güre’de bir kahveye oturup sorarsanız bizim anlattığımızdan birazcık farklı bir Sarıkız efsanesi daha dinleyebilirsiniz.

  Sultan Mehmet’iin İstanbul’u kuşatmaya hazırlanırken gemilerinin ağacını Kaz Dağı’ndan sağladığı ve bugün çevrede oturan Tahtacıların bu iş için Toroslar’dan buraya getirildikleri anlatılıyor. O dev ağaçlar yanıp kül olmuşlar çoktan. Yenileri büyüyor ve yoketmezsek doğa gene gemiler yapacak ağaçlar yetiştirecek.
 2. Acil

  Kaz Dağı eteklerindeki başka köyler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder