+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Türkiye'yi Tanıyalım Forumunda Ankaranın Nehirleri, Ankaradaki Akarsular Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ankaranın Nehirleri, Ankaradaki Akarsular
  Ankaranın Nehirleri


  Akarsuları: Ankara, doğuda Kızılırmak ve batıda Sakarya nehirlerinin çizdiği kavisler içinde bulunur. Diğer akarsular ise, bu nehirlerin kollarıdır.

  Sakarya: Eskişehir’in Çifteler kazasının yakınlarında çıkan Sakarya Nehri, Polatlı ilçesi sınırları içinde Porsuk Çayı ile birleşir. Sarıyar Baraj Gölünden sonra tekrar batıya doğru yönelir. Sakarya’nın Ankara ili içinde uzunluğu 168 kilometredir. Ankara Çayı, Kirmir Suyu, Seben Çayı, Ilıcaözü, Elvanlı, Nal ve Pınarbaşı, Çoruhözü, Balaban dereleri, Deliceırmak ve Akkuşanözü suları Sakarya ile birleşir.

  ankaran-n-nehirleri.jpg

  Kızılırmak: Kızılırmağın 256 kilometrelik kısmı Ankara il sınırları içinde akar. Hirfanlı Barajından sonra Şereflikoçhisar-Bala Keskin-Kırıkkale ve Kalecik ilçelerinden geçer.

  Ankara Çayı: Ankara iline ait en büyük akarsudur. Çubuk, Hatip ve İncesu çaylarının birleşmesinden meydana gelir. Çağlayık'ta Sakarya ile birleşir.
 2. BİNGÜL
  Bayan Üye

  Acıkuyu Deresi, Acıöz Deresi, Ağan Deresi, Ağılıç Deresi, Akarkaya Deresi, Akkuş Deresi, Aladağ Çayı, Alişar Deresi, Anaçay Deresi, Atça Deresi, Ayrılık Deresi, Babayakup Deresi, Bahçecik Deresi, Balaban Çay, Ballığın Deresi, Belen Dere, Bostanözü Çayı, Bozkaya Çayı, Büyük Dere.
+ Yorum Gönder