+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Türkiye'yi Tanıyalım Forumunda Aydın ve çevresinde bulunan tarihi ve turistik yerler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Aydın ve çevresinde bulunan tarihi ve turistik yerler
  Aydında bulunan Tarihi ve Turistik yerler  Aydın.jpg

  Aydın (Juliapoli), Traklar tarafından kurulmuş ve önceleri Tralles adı ile anılmıştır. Depremle yıkıldıktan sonra yeniden imar edilmiş,Traklar'dan sonra Spartalılar, Hititler, Frigler, İyonlar, Lidyalılar, Persler ve Romalılar zaman zaman yörede hakimiyetlerini kurarak kendi kültürlerini bölgeye taşımış ve yörenin gelişmesine öncü olmuşlardır.

  1186 yılında Selçuklular'ın, 1300 yılında Aydınoğulları'nın eline geçen kentin adı Aydın Güzelhisar olmuştur. Bu ad Aydın şekline dönüşmüştür. 1426 da Osmanlılar'ın eline geçen Aydın bu günkü yerine kurulmuştur. 1923 yılında il olmuştur.

  Turizm :

  Aydın ilinde turizm Didim ve Kuşadası ilçelerinden gelişmiştir.

  Kuşadası, sahilleri ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı; Didim, sahilleri, Milet antik kenti ve Apollon Tapınağı ile il ekonomisine büyük gelir sağlamaktadır.
 2. BİNGÜL
  Bayan Üye

  Afrodisias, Alabanda (Araphisar), Alinda, Apollon Tapınağı, Gerga, Harpasa, Magnesia, Mastaura, Milet, Nysa, Ahi Bayram (Ahi İbrahim) Türbesi, Beyler Kulesi (Donduran Kalesi), Cihanoğlu Camii.
+ Yorum Gönder