+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Türkiye'yi Tanıyalım Forumunda Türkiye Kayak Merkezleri ve Pist Haritaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Türkiye Kayak Merkezleri ve Pist Haritaları
  Türkiye Kayak Merkezleri ve Pist Haritaları


  Uludağ / Bursa
  2485m. Istanbul’dan ortalama 4 saat süren yolculukla varılabilen Uludağ, Istanbul’a 220, Bursa’ya 30 km uzaklıkta bulunuyor. Kamu niteliğinde ve özel sektöre ait toplamda 25 otel var. Zengin lift ve pist ağına sahip. Birbirine yakın 2 farklı bölgeden oluşuyor. 2006 kış sezonuyla ağırlık verilen 2. bölgede yeni tesis yatırımları göze çarpıyor. 1. Bölge yoğunluğa rağmen çekiciliğini koruyor. Beceren Otel’in önündeki pistler diğerlerinden daha yoğun. Kayak ve Snowboarda yeni başlayanlar için bu pist en uygunu. ilerledikten sonra Cennet pisti, Osman Yüce, Cehennem, Tutyeli, İtalyan, Garan, Kuşaklıkaya veya Cennetkaya’ya çıkılabilir. Pistlerin en uzunu iki bin metre ile Tutyeli. Pistlerin Toplam uzunluğu 20km’yi bulmaktadır. Farklı ski-pass uygulamalarının olduğu Uludağ’da kalacağınız otelin hangi liftleri ücretsiz veya indirimli verdiğini önceden öğrenmenizi tavsiye ederiz. Kayak ve Snowboard için bütün ekipmanları kiralayabileceğiniz ve ders alabileceğiniz kayak odaları mevcut.


  Uludag Kayak Merkezi Pist Haritası 1. Bölge  Uludağ Kayak Merkezi Pist Haritasi 2. Bölge
  Palandöken / Erzurum
  3185 m. zirveye sahip Palandöken, Dedeman Kayak Evi’nin hizmete girmesiyle kayak dünyasında yerini aldı. Erzurum şehir merkezine sadece 10km uzaklıkta olan kayak merkezi kış sezonunun sert ve uzun geçmesinden dolayı yılın yedi ayı karlarla kaplı. 5 yıldızlı bir otelin yanı sıra 4 yıldızlı iki otel ve misafirhaneler var. Birçok kişiye göre Türkiye’nin en iyi pistlerinin yeraldığı bölge her seviyeye hitap ediyor. Snowboardcular için sayısız off-pist seçeneği var, ancak geçtiğimiz yıllardaki çığ kazalarından sonra Jandarma ve diğer görevlilerin önerileri doğrultusunda hareket etmekte fayda var. Her çeşit liftin görülebileceği bölgede en uzun liftler iki istasyonlu 4 kişilik gondol ve Beden Terbiyesine ait bugün kullanılmayan tek kişilik telsiyej. Sezonda havanın “-20†derece olduğu düşünülürse gondolun ne kadar önemli olduğu anlaşılabiliyor. Malzeme kiralamak için çeşitli kayak odaları bulabileceğiniz gibi otellerin bünyesinde küçük kayak odaları da mevcut. Toplam 20 pistten en zoru Ejder Pisti, (FIS – Uluslararası Kayak Federasyonu’ndan onaylı) Erzurum’a gitmişken Çağ Kebabı yemeden gelmeyin.


  Palandoken Kayak Merkezi Pist Haritası
  Kartalakaya / Bolu
  2375m. Köroğlu Milli Parkı içinde yer alan kayak merkezi, Bolu’ya 40, Istanbul’a 275, Ankara’ya 220 km uzaklıktadır. Her düzeydeki kayakçılara uygun olan ve merkezinde bulunan on üç pistin en uzunu bin dört yüz metre. Yeni başlayanlar için baby liftlerin de bulunduğu bölgede ortalama kar kalınlığı 2m. Bölgede konaklamak için 3 otel bulunuyor. Dorukkaya otelin kendi pistleri daha çok snowboardcuları çekerken, Grand Kartal ve Kartal otel pistleri ise kayakçılar tarafından tercih edilse de, birkaç pisti snowboard için gerçekten kusursuz denebilecek kadar iyi. Bunların başında Köroğlu liftinin etrafındaki iki pist ve Cafenin önündeki büyük lift’in etrafındaki siyah pistler. Snowboard’a yeni başlayanlar için Resuldede pisti öneriliyor. Ilerledikçe Kazankaya, Nazlı, Narin gibi pistlere geçilebilir. Eğer iyi bir boardcuyum diyorsanız Dorukkaya Otel pistlerinden Nazlı’nın hemen yanında 2006 kış sezonunda açılan Snow Park tam size göre. Kayak ve Snowboard ekipmanlarını, her otelin içinde bulunan kayak odalarından kiralayabilirsiniz.


  Kartalkaya Kayak Merkezi Pist Haritası  Dorukkaya Kayak Merkezi Pist Haritası
  Esentepe /Bolu
  Bolu-Ankara yolu üzerinde, Gerede’nin hemen arkasındaki çam ormanlarıyla kaplı alandadır.ayak için elverişli dönem aralık-mart arasıdır.Pistler Doğal güzellikler arasında yer alan pistleri değişik zorluk derecelerindedir. Tüm ilçeye hakim mükemmel bir manzarası olan Esentepe’nin 4 km. yakınındaki Arkut Dağı’nda bulunan pistlerde kışın kış sporları, yazın da çim kayağı yapmak mümkündür.Her türlü konfora sahip bir konaklama tesisi bulumaktadır. Çeşitli aktivitelere olanak sağlamaktadır. Eski İstanbul-Ankara yolu Esentepe mevkiine 3 km uzaklıktadır. Özel araç veya otobüsle ulaşılabilmektedir.
  Esentepe Otel Tel : 311 40 80

  Sarıkamış /Kars
  2800m. Kars’a 60 km uzaklıkta bulunan Sarıkamış, Kars havaalanına 45 dk, Erzurum havaalanına 3 saat mesafededir. Benzeri sadece Alplerde bulunan kristal kar yapısı, kayak/snowboard sporu için oldukça elverişlidir. Boardcuların çıkabileceği en yüksek noktası 2700 m yüksekliğindeki Cıbıltepe’de, tüm boarderlar için uygun zorluk derecelerinde 5 pistin bulunduğu 2 istasyon yer alıyor. İlk etabı yumuşak eğimli olduğundan snowboard’a yeni başlayanlar için uygun. İkinci etap ise ileri derecede snowboard yapanlar için önerilebilir. Doğa, pistleri ile Türkiye’nin en iyi kayak merkezi ve en büyük kayak tesisi olarak kabul edilen Sarıkamış’da ki 4lü chair liftlerin son derece hızlı olmasından dolayı kayak keyfi kesintisiz yaşanıyor. Dünya’da eşine sadece Kanada’da rastlanabilecek bir doğa içinde; Sarıçam ağaçları altındaki vadide ister kuş sesleriyle, ister “Linkin Park” dinleyerek off-pist kaymanın size çok büyük bir haz vereceğine hatta hayatınızda edinebileceğiniz en güzel deneyimlerden biri olacağına eminiz. 2 otelin bulunduğu Kayak merkezinde malzeme kiralamak ve ders almak için kayak odaları mevcut. Kayarken görebileceğiniz misafirperver halkı daha çok kayak ile ilgilense de Snowboard dersi almak mümkün.


  Sarıkamış- Cibiltepe Kayak Merkezi Pist Haritası
  Saklıkent / Antalya
  Saklıkent: 2750m. Antalya şehir merkezine 45km (1 saat) uzaklıktadır. Türkiye’nin güneyinde olması nedeniyle aynı gün içinde iki farklı mevsimin yaşanabileceği tek yerdir. Kış sezonu kısa sürse de kayak keyfini yaşamak için değişik bir alternatif olabilir. 2000m irtifada bulunan Saklıbel (745m) ve Bakırlı (800m) teleskilerini kullanarak toplam 3 km lik pistlerde kaymak mümkün. Kayak mevsimi kısadır. Kar kalınlığı kayak mevsiminde 50-100 cm.dir.550 m. yükseklikteki dağda kayak alanları 2000-2400 m. yükseklikler arasındadır.
  240 kişi/saat ve 340 kişi/saat kapasiteli iki adet telesiki hizmet vermektedir.
  İki adet pisti kolay ve orta zorluk derecesindedir.
 2. Acil

  Türkiye Kayak Merkezleri ve Pist Haritaları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder