+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Türkiye'yi Tanıyalım Forumunda Türkiye İş Bankasının kuruluş hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Türkiye İş Bankasının kuruluş hikayesi
  TÜRKİYE İŞ BANKASI'NIN KURULUŞ TARİHİ

  1924 yılının Ağustos ayında, Atatürk'ün direktifi ve doğrudan katılımıyla, 3. Cumhurbaşkanımız Celal Bayar'ın Genel Müdürlüğü'nde kurulan Türkiye İş Bankası, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk özel ulusal bankası olma özelliğini taşıyor.

  Türk bankacılığına pek çok ilki kazandıran Banka'nın, Türk insanını ilk kez kumbarayla tanıştırması, "İnternet Bankacılığı"nı Türkiye'de ilk kez uygulamış olması ve WAP ile bankacılık işlemlerini ilk olarak cep telefonlarına taşıması öncü hizmetlerinden bazıları olarak sayılabilir.


  is bankasi.jpg

  Elektronik Bankacılıkta Lider

  Sınırsız Otomatik Servis Hizmeti (SOS), 3-D Secure Sistemi, İş'te Üniversiteli Hizmet Paketi, Netmatik, Kasamatik, Bankamatik + (yatırılan paranın anında hesaba geçmesi) ve Maximum Nakit Noktası (Bankamatiğin olmadığı yerlerde POS cihazının kullanılarak müşteriye nakit para verilmesi) gibi hizmetleriyle teknolojinin bütün gelişmelerinden yararlanarak hızlı ve pratik servisler sunan İş Bankası, Türkiye'nin her noktasına uzanan 875 şubesi ve 16 binden fazla çalışanıyla ülkemizin en yüksek piyasa değerine sahip.

  Başarıları ülke sınırlarını aştı

  Performansıyla uluslararası saygın finans yayınlarının değerlendirme listelerinde ilk sıralarda yer bulan İş Bankası, Euromoney'nin Hisse Değeri Açısından Zirvedeki 250 Banka raporunda 2003'te Türkiye'nin birinci, dünyanın da 25. bankası olarak yer aldı. ABD'de yayımlanan Forbes Dergisi'nin 2004 verilerine göre hazırladığı "Dünya'nın En Büyük 2000 Şirketi" sıralamasında ilk 500 şirket arasında yer alan tek Türk şirketi de İş Bankası oldu. The Banker Dergisi'nin "Dünya'nın Zirvedeki 1000 Bankası" sıralamasında 110. sırada yer alarak Doğu Avrupa ve Orta Doğu'nun En Büyük Ana Sermayeye Sahip Bankası konumuna ulaşan Banka son olarak yine Euromoney'nin Eylül 2005 sayısında yayımladığı ve 2004 yıl sonu özkaynak büyüklüklerine göre "Gelişmekte Olan Piyasalardaki En Büyük 200 Banka"yı açıkladığı listede Türk bankaları arasında 1'inci, tüm dünya sıralamasında ise 14. sırada yer aldı.

  Türkiye'de en geniş ATM ağına sahip olmanın yanı sıra, 2600'ü aşkın ATM sayısıyla bu konuda dünyada da sayılı bankalardan biri olan Banka, 2005'in ilk dokuz aylık döneminde kâr üretme potansiyelini daha da geliştirerek kredi, mevduat, özkaynak ve kârlılıkta Türkiye'deki özel bankalar arasındaki liderliğini 44 iştirakiyle sürdürüyor.

  2005 yılının ilk dokuz ayında brüt kârı 2 milyar 140 milyon YTL


  2005 yılının ilk 9 ayını brüt 2 milyar 140 milyon, net 710 milyon YTL'lik bir kârla kapatan İş Bankası'nın ilk dokuz ay sonunda toplam aktifleri, 2004 yılı sonuna göre %44.3 oranında artarak 55 milyar 567 milyon YTL'ye ulaştı. Bankanın mevduatı ilk dokuz ay sonunda sektör ortalamasının üzerinde artış göstererek 32.75 milyar YTL oldu.

  Merkezi Almanya'da olan İşbank GmbH, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde on altı şubesiyle faaliyet gösteren bir İş Bankası kuruluşu. Bunun dışında İş Bankası'nın yedisi KKTC'de, diğerleri Londra ve Bahreyn'de olmak üzere dokuz şubesi bulunuyor.
 2. Acil

  Türkiye İş Bankasının kuruluş hikayesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder