+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Türkiye'yi Tanıyalım Forumunda Anıtkabir Ile Ilgili Kısa Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Anıtkabir Ile Ilgili Kısa Bilgiler
  Anıtkabir'i anlatan tanıtım fotoğraflarını yayınlar mısınız? 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Anıtkabir Hakkında
  Anıtkabir; Ankara’da Atatürk için yaptırılmış olan anıt niteliğinde kabir.


  Ankara kentinin, kaleden sonra en yüksek yeri olan Rasattepe’dedir.

  Atatürk 10 Kasım 1938de İstanbul’da öldüğü zaman cenazesi Ankara’ya götürülmüş, geçici olarak Ankara Etnografya Müzesi’ne konmuş, Atatürk’e lâyık bir mezar yapılabilmesi için de uluslararası bir proje yarışması açılmıştı. Yarışmayı Türk mimarlarından Emin Onat ile Orhan Arda’nın ortaklaşa yaptıkları proje kazandı.

  Anıtkabir’in yapımı 1945te başladı, 1953te tamamlandı.

  Anıtkabir üç bölümden meydana gelir: yol, avlu ve şeref salonu. Yolun uzunluğu 180 m’dir. İki yanma aslan heykelleri, meşaleler ve servi ağaçları dikilmiştir. Bunun ucunda avlu yer alır. Avlunun çevresindeki sekiz kuleye ayrı ayrı ad verilmiştir: Müdafaai Hukuk, Cumhuriyet, Devrim, 2i Nisan, Barış, Zafer, Misakı Milli, Mehmetçik.

  Avlunun sol ucunda kabir kısmı yer alır. Bunun içindeki şeref salonunun yüksekliği 20 m, eni 32 m, boyu 60 m’dir. Tavanına altın mozaikle Türk motifleri işlenmiştir. Salonun gerisindeki pencerenin önünde lahit bulunur. Mezar lahdin altındadır.

  Cemal Gürsel ile beş 27 Mayıs şehidinin mezarı Anıtkabir’in doğusunda yapı dışında; İsmet İnönü’nün mezarı ise avlunun sağında, şeref salonuna karşı cephedeki bir salonun içindedir

+ Yorum Gönder