+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türklerde yaşam Forumunda Ermeni Gerçekleri - Cemal Özen Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Ermeni Gerçekleri - Cemal Özen
  Ermeni Gerçekleri - Cemal Özen

  Ermeni Gerçekleri - Cemal Özen hakkında bilgi

  Cemal Özen


  ERMENİ SORUNU
  İDDİALAR - GERÇEKLER
  ŞEHİT TÜRK DİPLOMATLAR
  CemaI ÖZEN
  24 Eylül 1981
  Paris / Fransa

  Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğu ile Kültür Ataşeliği'nin bulunduğu binayı işgal eden 4 ermeni terörist, 56 Türk görevli ve vatandaşı rehin aldı. Teröristler, kendilerine müdahale etmek isteyen güvenlik görevlisi Cemal ÖZEN'i öldürdüler, Başkonsolos Kaya İNAL'ı yaraladılar. Ermeni teröristler, Türkiye'de siyasi tutuklu 12 kişinin salınarak Paris'e getirilmesini istediler. İsteklerinin kabul edilmeyeceğini anlayan teröristler 15 saat sonra polise teslim oldular. Türkiye, Fransa'yı bir kez daha uyarırken, Fransa da saldırıyı kınadı. Olayı ASALA üstlendi. Saldırıyı gerçekleştiren 4 ermeni terörist, Vasken Sakosesliyan, Kevork Abraham Gözliyan, Aram Avedis Basmaciyan ve Agop Abraham Turfanyan, 31 Ocak 1984'de Fransa'da 7'şer yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Mahkemenin sonucu Türkiye'de büyük tepkiyle karşılandı.
  1981 yılında ayrıca;
  - 2 Nisan'da Türkiye'nin Kopenhag Çalışma Ataşesi Cavit Demir, oturduğu apartmanın asansöründe uğradığı silahlı saldırıdan yaralı olarak kurtuldu.
  - 25 Ekim'de Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği İkinci Katibi Gökberk Ergenekon, yolda yürürken saldırıya uğradı. Ergenekon, olaydan hafif yaralarla kurtuldu.
  alıntı
 2. Acil

  Ermeni Gerçekleri - Cemal Özen isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder