+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türklerde yaşam Forumunda on iki hayvanlı türk takvimi kimler kullandı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  on iki hayvanlı türk takvimi kimler kullandı
  on iki hayvanlı türk takvimi kimler kullandı

  on iki hayvanlı türk takvimi  12_hayvanli_turk_takvimi.jpg

  Edouard Chavannes’in “Le Cycle turc des Douze Animaux - 12 Hayvanlı Türk Takvimi” adlı araştırmasında, Asya’da kullanılan 12 Hayvanlı takvim Türklere ait bir takvim sistemi olduğunu ve Çinlilerin bu takvimi Türklerden aldığını bularak “12 Hayvanlı Türk Takvimi” adını koymuştur.

  Bu takvim 12 yılın 5 katı olan 60 yıllık devreleri ile Gök Türkler’de, Uygur Türkleri’nde, Tuna-Bulgar Türkleri’nde, İtil Bulgar Türkleri’nde ve daha önceleri de büyük ihtimalle Hun Türkleri’nde kullanılmış olup, Türkler arasında çok yaygın bir sistem olmuştur. Gök Türk yazıtları, Uygur kitap ve hukuk belgeleri, Tuna Bulgarları’nın yazıtları, Bulgar Hakanları Listesi bu takvimle tarihlendirilmiştir. Hatta, Manas Destanı’ndaki bazı olaylar bile On İki Hayvanlı Türk Takvimi ile tarihlendirilmiştir. Türk Takvimi’nde bir gün 12 bölüme ayrılır, her bölüme ‘Çağ’ adı verilirdi.Bir çağ iki saat, dolayısıyla bir gün de 24 saat idi. Herbir çağ ise sekiz ‘Keh’ten ibaretti. Yılbaşı olarak gece-gündüz eşitliğinin yaşandığı 21 mart, Nevruz günü alınırdı. Bu eski Türk takvimi, her biri bir hayvan adı ile anılan “ 12 yıllık” devre esasına dayanıyordu.
 2. Acil

  on iki hayvanlı türk takvimi kimler kullandı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


12 hayvan takvimi kimler kullanmıştır,  12 hayvanlı türk takvimini kimler kullanmıştır,  12 hayvan türk takvimini kimler kullandı ,  on iki türk takvimini kim bulmuştur,  12 hayvanlı türk takvimini başka milletler kullanmış mıdır,  12 hayvan türk takvimi kimler kullanmıştır