+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türklerde yaşam Forumunda Saat ölçü birimleri günümüzden kaç yıl önce kabul edilmiştir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Saat ölçü birimleri günümüzden kaç yıl önce kabul edilmiştir
  Saat ölçü birimleri günümüzden kaç yıl önce kabul edilmiştir


  Saat ölçü birimleri günümüzden kaç yıl önce kabul e.jpg

  Türkiye’deki saat sistemi 26 Aralık 1925’te “Günün 24 Saate Taksimine Dair Kanun”’un mecliste görüşülüp kabul edilmesi ile değişti. www.alasayvan.net/697 sayılı kanun, 2 Ocak 1926’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kanunun birinci maddesi “Türkiye Cumhuriyeti dahilinde gün, gece yarısından başlar ve saatler sıfırdan yirmi dörde kadar sayılır” diyerek ülkede günün 24 saate bölündüğü saat sistemini yürürlüğe koyar. Kanunun 2. maddesi ile ulusal saat sistemi İzmit’ten geçen 30. meridyen esas alınarak oluşturuldu.

  Daha önce ülkede güneşin battığı anı 12:00 kabul eden “alaturka saat” sistemi geçerli idi. Güneşin tepe noktasında battığı anı esas alan (grubi saat) ve tamamen battığı anı esas alan (ezani saat) saatler arasında farklılık söz konusu idi. Bir de güneşin en tepedewww.alasayvan.net/ bulunduğu anı 12:00 olarak kabul eden sistem (zevali saat) vardı. Ancak bu sistemlerin hiçbirisi ulusal birliği sağlamıyordu. Modern saat sistemine geçilmesi 1909 yılında Osmanlı Meclis-i Mebusanı’nda tartışılmış; kabul görmemişti.

  Yeni saat sisteminin kabülünden sonra halk alafranga saat kullanma alışkanlığı edininceye kadar güçlük yaşandı. Valiliklerin muvakkithanelerdeki ezani saatleri kaldırması ve resmi dairelerde de yeni sistemin esas alınması ile uyum sıkıntıları azaltıldı 2. Acil

  Saat ölçü birimleri günümüzden kaç yıl önce kabul edilmiştir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


eski saatler,  eski saat,  eski ölçü birimleri,  ölçü birimleri,  ESKİ SAAT,  eski zaman birimleri