+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türklerde yaşam Forumunda Çanakkale savaşı alay sancakları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çanakkale savaşı alay sancakları
  Çanakkale savaşı alay sancakları

  Çanakkale savaşı alay sancaklarının en önemlisi 57. alaydır bu konuda kısaca bilgi aktarayım

  57. Alay Sancağı' nın Avusturalya'nın Melbourn Müzesinde sergilendiği söylenmektedir. Hatta Gidip İncelemişler gibi;
  " Bu alay sancağı Gelibolu Savaş alanından getirilmiştir. Ama esir edilememiştir. Çünkü Türk ordusunun milli geleneklerine göre bir alayın sancağı, alayın son eri ölmeden teslim edilmez.
  Bu sancak, son muhafızının da altında ölü olarak yattığı bir ağacın dalında asılı olarak bulunmuştur.
  kahramanlık timsali olarak karşımızda duran bu Türk Alay Sancağını selamlamadan geçmeyiniz."
  İbaresinin Yazılı Olduğu Dahi söylenmektedir.

  57alaysancagi.jpg

  Mart 2008 yılında Avustralya' ya Giden Arkadaşım Mustafa Çaya' dan, Melborn' deki Müzede özellikle 57. Alay Sancağı' nın olup olmadığını araştırmasını ve resimlerini çekmesini rica ettim. 57. Alay Sancağını Melborn' deki müzede araştıran ve Müzenin resimlerini çeken Mustafa Çaya, 57. Alay Sancağı ile ilgili en ufak bir resmin dahi olmadığını belirtti. Müze yetkilileriyle de görüşen arkadaşım " Sancakla igili hiç bir kaydın olmadığı" bilgisini aldı. Çeşitli Gazete ve dergilerde zaman zaman yer alan haberlere göre Sancağın Müzede Sergilendiği söylenmekte ve çok ciddi İnternet sitelerinde bile bu konuda haber yapılmaktadır. MSB ( Milli Savunma Bakanlığı ) nın hazırlatmış olduğu dergi ve CD de bile bu Sancağın Melborn' deki müzede olduğu ve altında da yukarıda belirtilen yazının yer aldığı belirtilmektedir. 2. Zahra
  Üye

  Çanakkale savaşı Birinci Dünya savaşı sırasında Osmanlı Devleti ile İttilaf devletleri arasında Gelibolu yarımadasında çıkan bir savaştır. İttilaf Devletleri Çanakkale ve İstanbul Boğazlarının denetimini ele geçirmek istiyorlardı ancak büyük bir direnişle karşılaştıkları için geri çekildiler.
 3. Ziyaretçi
  Bende askerliğimi 56.P.Alayında yaptım..Alay sancağı,o birliğin namusudur.Alayın son ferdi kalana kadar muhafaza edilir,son çare olarakta düşman eline geçmemesi için ya yakılarak yada gömülerek imha edilir.
+ Yorum Gönder


57. alay,  57 alay