+ Yorum Gönder
Türk Tarihi ve Türklerde yaşam Forumunda Geçmişte kullanılan ev eşyaları nasıldı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Serap Yaman
  Timin Cadısı

  Geçmişte kullanılan ev eşyaları nasıldı
  Geçmişte kullanılan eşyalar

  Küp

  Küp , eskiden evlerde bulunan bir gereçti. Kullanım özelliklerine göre evlerde kapaklı kapaksız renk renk, boy boy çanak küpler vardı. Su küpü , buzdolabının bulunmadığı zamanlarda, yazın içersine konulan suyu soğuk tutmaya yarardı.

  Bardak / Habene / Testi

  Eskiden her evde mutlaka bir testi olurdu. Testi, çanak-çömlekten yapılan ve yaz aylarında içine konulan suyu soğutması amacıyla kullanılan bir ev gerecidir. Testiye Erganiler bardak , Çermikliler habene derdi.

  Tas


  Tas , su bardağı yerine kullanılırdı. Kalaylı bakır taslar su, ayran, şerbet içmeye ayrı bir lezzet verirdi. Çeşitli büyüklükte olurlardı. Bazılarının yanda sarı madenden yapılmış kulpları da olurdu

  Teşt

  Teşt , çeşitli amaçlarla kullanılan bir ev gerecidir. Sac, bakır, plastik gibi çeşitli malzemeden yapılmış çukur bir kaptır. Çok çeşitli boyutlarda olabilirler. Ama ortalama 15- 20 cm . yüksekliğinde, 30- 60 cm çapındadır.

  Kuşhana

  İçinde yemek pişirilen bir tür metal kapdır. Tencere de diyebilirsiniz. Kuşhanalar genellikle bakırdan ve kalaylı olurdu.

  Çömçe

  Çömçe , ağaçtan veya bakırdan yapılmış büyük, yuvarlak bir kaşıktır.

  Saplı

  Saplı , 20- 30 cm . uzunluğunda ağaçtan yapılmış sapı bulunan bir tür büyük bakır tastır.

  Sini

  Sini , kahvaltı yapılacağı veya yemek yenileceği zamanlar yiyecek ve içeceklerin sofrada üzerine konulduğu bakırdan yapılmış bir ev gerecidir.

  Kazan

  Kazan , büyük ve derin kulplu bir kaptır. Çok geniş bir kullanım alanı vardır.

  Taş Soku

  Soku , içinde tokmakla bulgur, yarma, döğme veya kuru biber dövülen büyükçe taştan oyulmuş bir gereçtir.

  Ekmek Sacı

  Ekmek sacı, sacdan yapılmış bir ev gerecidir. Yuvarlak olup, çapları 25- 50 cm . arasında değişir.

  Mantiz (Maltız)

  Ocağın dışında hemen hemen her evde bir tane mantiz bulunurdu. Mantiz, yaklaşık 40 cm . yüksekliğinde, 25 cm . çapında sacdan yapılmış yuvarlak bir tür ızgaralı ve ayaklı taşınır ocaktır.

  Kül Kabı

  Ocakta yanmış ateşin külü atılmazdı eskiden. Kül, eski tenekelerde, kırık küplerde biriktirilirdi. Bu kaplara kül kabı denirdi.

  Hamam Bohçası

  Hamam Bohçası , hamama giden kadınların temiz giyeceklerini, sabunlarını, keselerini, liflerini, hamam tasını içine koydukları işlemeli, süslemeli, nakışlı bezdir.

  Tokaç/Köpüç

  Tokaç , çamaşır dövmeye veya toprak damların bitim kenarlarını, yani sivük leri sıkıştırmaya yarayan sağlam ağaçtan yapılmış ev gerecidir.

  İbrik

  İbrik , tenekeden, sacdan, bakırdan yapılan ve içersine su koymaya yarayan kulplu, ağızlı/emzikli, testiye benzer bir kaptır.

  Gaz Lambası

  Gaz lambası , idare lambasının biraz daha gelişmişidir. Gaz lambası, adından da anlaşılacağı gibi gaz yağı ile aydınlanmayı sağlar.

  Çıngırak / Zil

  Çıngırak veya Zil , işaret vermek, uyarmak, çağırmak için kullanılan ve bir çan ile bir çana vuran bir tokmaktan oluşan, elle veya başka düzeneklerle çalışan metal bir gereçtir. 2. Acil

  Geçmişte kullanılan ev eşyaları nasıldı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


eskiden kullanılan kulplu bardak