+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Afrika kıtası ve özellikleri hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Afrika kıtası ve özellikleri hakkında bilgi
  AFRİKA KITASI VE ÖZELLİKLERİ


  Eski dünya karalarından birisi olan Afrika 30 218 000 km² yüz ölçümü ile kıtalar arasında Asya ve Amerika'nın ardından üçüncü sırada gelir.

  Afrika adı Kartaca'ya ilk defa ayak basan Romalılarca "Afri" veya "Africani" denilen oymakların adından esinlenerek verilmiştir. Afrika adı bu ülaaae "Pön" savaşları sırasında verilmiştir. O zamana kadar Yunanlı yazarlar bu kıtaya "Libya" yani "Lebular Diyarı" derlerdi. Fakat MS I yy sonlarında bu isim bütün kıta için kullanılmaya başlandı. Afrika terimi daha sonra Arapça'ya "İfrikaya" şeklinde geçmiştir.

  Afrika kuzey-güney doğrultusunda Tunus'taki Beyaz Burun (37° 22' 20'' K Paraleli) ile Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki Ahulhas Burnu (34° 50'28'' G Paraleli) arasında 8 025 km boyunda doğu batı doğrultusunda ise; Somali'deki Ras Hafun Burnu (51° 25' 27'' D Meridyeni) ile Senegal'deki Yeşil Burun (17° 31' 17'' B Meridyeni) arasında 7 416 km genişliğindedir.

  Afrika kuzeyden Akdeniz ile sınırlanırken kuzeydoğuda Süveyş kanalı ile Asya'dan ayrılır. Kıta doğuda Kızıldeniz ve Hint Okyanusu ile komşudur. Babülmendep Boğazı Arap Yarımadasına 18 km yaklaşır. Kıtanın güneyi yine Hint Okyanusu batısı Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Kıta kuzeybatıda Avrupa'dan 14 km genişliğindeki Cebeli Tarık Boğazı ile ayrılır.

  Kıtanın bazı ülkelerinde yoksulluk şiddet ve kirlilikle özdeşleştirilen petrol üretimi Batı Afrika’da on yıl içinde iki katına çıkabilir. Peki bu ek gelir nerede kullanılacak? Yozlaşmış zenginlerin cepleri mi dolacak yoksa milyonların yaşamı mı iyileştirilecek?


  İki küçük uçak ve sarsılmaz bir kararlılıkla yola çıkan kâşif ve doğa korumacı J. Michael Fay 40.000 litre benzin ve 21 ülkenin ardından elde ettiği 92.000 fotoğrafla insanoğlunun Afrika kıtasında bıraktığı izleri belgeledi


  Sahra-altı Afrika’da AIDS’e bağlı hastalıklarla bir yılda 23 milyon kişi yaşamını yitiriyor. HIV pozitif olanların sayısının 26 milyona ulaştığı bölgede bir günde AIDS’e yakalananların sayısı 8500. Sahra altı Afrika’da anti-retroviral ilaç kullanımı gelecek için umutları artırırken çağın vebasına yönelik toplumsal önyargıların yıkılması için de savaş veriliyor
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Dünyanın en büyük ve en fazla nüfus yoğunluğuna sahip olan ikinci kıtasıdır. Afrika kıtası toplam nüfusu 1,032,532,974[1] olmakta ve toplam 32.2 milyon km²lik alana sahip dünyanın %6'sını kaplamaktadır.
+ Yorum Gönder


afrika kıtası hakkında bilgi,  afrika kıtası ile ilgili bilgiler