+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda TÜRKİYE Bayrağı ve Anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  TÜRKİYE Bayrağı ve Anlamı
  Türkiye bayrağı hakkında bilgi


  Osmanlı zamanları ve Kurtuluş savasında söylenen, şehitlerimizin kanlarının üzerine gökyüzündeki ay ve yıldız vurunca böyle oldu anlatımlarının yanında şöyle de bir kaç konu var;
  Orta Asya'daki ve İslam’dan önceki Türklerin dini olan şamanizmdeki en büyük tanrı idi ve bunun yansımaları olarak da ay yıldız ve güneş kabul ediliyordu. Bu üç öğe ile ilgili olarak Türk tarihi, mitolojileri ve resmi olmayan tarihlerinde bazı olaylara da rastlanmaktadır Oğuz Han’ın ilk doğan üç çocuğa bu isimleri verdiği, Osman Bey'in rüyasında hilal şeklinde ay gördüğü, bunu önemli ve bir işaret kabul edip Osman oğullarının bu hilal'i kullanmasına karar kıldığı vs..
  Ayrıca 10.yy civarlarında Türklerin İslamiyet’e geçişi sonrasında da , hilal'in İslam dinince çok kabul görmüş bir simge olması da etkili olmuştur..
  Güneş sembolünün ise bazı Osmanlı dönemlerinde sancak ve bayrak içerisinde kullanılmış olduğunu da hatırlamakta fayda var..
  Kırmızı'nın ise, tarihi boyunca savaşan Türklerin şehitlerinin kanından alındığını düşünmekteyim..
  Şu andaki bir çok Türk devletinin, kırmızıyı belki olmasa da ay ve yıldızı kullandığı malumdur..
  Son iki cümleyi tamamlayan bir iddia belki de, Türkler ana yönleri belirlemek için renkleri kullanırlarmış; kuzey=siyah, güney=beyaz, doğu=gök mavisi, batı=kırmızı şeklinde..
  belki de en batıdaki Türk uygarlığı biz olduğumuz için zemin kırmızı olmuştur…  1.gif4.jpg11.gif44.jpg54.gif514.jpg

  656.jpg

  1514.jpg

  2313.jpg

  23123.jpg

  trkyebayra.jpg

  trkyebayravvvvvvvvvvvv.gif

  55.jpg 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Türk bayrağı, Türkiye'nin ulusal ve resmî bayrağı.
  Kırmızı zemin üzerine beyaz hilal ve yıldız konarak oluşan bayrak ilk kez Osmanlı Devleti tarafından 1844 yılında kabul edilmiştir. Bayrak, 29 Mayıs 1936'da 2994 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu ile şekillendirilmiş ve Türkiye'nin ulusal bayrağı olarak kabul edilmiştir. 22 Eylül 1983'te 2893 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu ile bayrak ölçütleri belirlenmiş ve bayrak son halini almıştır.
  Efsaneye göre bayraktaki kırmızı kan kırmızısıdır ve şehitlerin dökülen kanlarını temsil eder. Geceyarısı bu kanların üzerine yansıyan hilal biçimindeki ay ve bir yıldızla beraber Türk Bayrağının görüntüsü oluşur.
+ Yorum Gönder


turkiye bayragi,  türk bayrağı,  türk bayraginin anlami,  türkiye bayragi