+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Yunanistan Bayrağı ve Anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Yunanistan Bayrağı ve Anlamı
  Yunanistan Bayrağı ve Anlamı  yunanistanbayraveanlam.png  1821 yılında şekillenmeye başlamış bir bayrak..
  Mavi rengi deniz ve gök renginden alıyor.. rüzgarlı bir havada bayraklarına baktıkları zaman ege denizinin dalgalanmasını hissediyorlarmış.. yatay 9 çizgi ise, Osmanlı imparatorluğu zamanında, Osmanlılardan istedikleri 9 isteğe bağlıyorlar.. 400 yıllık esaretleri söz konusu imiş bu zamanlarda.. Bu 9 istek olmazsa "ya özgürlük ya da ölüm" demişler.. (bir değişik iddia ise, özgürlük kelimesi Yunancada 9 harften oluşuyormuş)
  Sol üst kösedeki hac işareti ise Ortodoks kilisesini ve bu Ortodoks kilisesinin yunan milleti üzerindeki etkinliğini ifade ediyormuş.. Osmanlı zamanındaki karanlık yıllarında (!) Ortodoks kilisesi, yunan milletinin en önemli değerleri olan yunan dili, Bizans zamanında Ortodoks dinlerini, yunanların etnik ayrımlarını yasar halde tutmuş..
  Mavi ile ilgili bir eklenti de, güzellik tanrıçaları afrodit, mavi dalgalar arasından gelmiş..
  özgürlük savaşlarında ise denizcileri tamamen mavi giyinirler, mavi bayraklar taşırlarmış..
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Yunanistan, Cumhuriyet ilan edildikten sonra bile bir süre boyunca Krallığın bayrağını kullanmaya devam etmiştir. Şimdiki bayrakları mavi ve beyaz rengindedir. Savaş sırasında savaşan denizcileri de mavi ve beyaz elbiseler giymiş ayrıca mavi Helen Uygarlığının rengidir.
+ Yorum Gönder