+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Güney Yarım Küre Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Güney Yarım Küre
  Güney Yarım Küre


  Güneş ışınları Oğlak Dönencesi’ne 43°06' lık açı ile düşer.

  Kış mevsiminin başlangıcıdır.

  En uzun gece, en kısa gündüz yaşanır.

  Oğlak Dönencesi’nden güneye gidildikçe gece süresi uzar, gündüz süresi kısalır.

  Bu tarihten itibaren geceler kısalmaya, gündüzler uzamaya başlar. Fakat 23 Eylül tarihine kadar geceler gündüzlerden uzundur.

  Aydınlanma çemberi Güney Kutup Dairesi’ne teğet geçer.

  Oğlak Dönencesi’nin güneyi güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dar açı ile alır. Bu tarihten itibaren güneş ışınlarının gelme açıları büyümeye başlar.

  Oğlak Dönencesi’nin güneyinde en uzun gölge yaşanır. Bu tarihten itibaren gölge boyları kısalır.
 2. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  Güney Yarım Küre Hakkında Bilgi


  Güney Yarımküre, geoid şeklindeki yeryüzünün (dünya gezegeni) Ekvator'dan güneyde kalan kısmıdır. Yani 0° paralel ile 90° güney paraleli arasında yer alır. Kuzeyde kalan yarıya da "Kuzey Yarımküre" denir. Dünyayla ilgili bazı nitelemelerde Doğu ve Batı Yarımküre şeklinde kullanımlar da vardır.

  Güney yarımkürenin Kuzeye göre daha büyük bir oranı sular altında olup, daha az kara yüzölçümüne sahiptir. Güney Amerika'nın yarısından fazlası, Afrika kıtasının bir kısmı, Avustralya ve Antarktika kıtalarının tamamı, Asya kıtasında Endonezya'nın bir bölümü güney yarımkürededir. Madagaskar adası, Papua Yeni Gine adası, Yeni Zelanda, Fiji ve birçok Pasifik Adası, bu yarımküredeki ada ülkelerindendir.

  Güney Yarım Küre
  Güney Yarımküre, ```geoid``` şeklindeki yeryüzünün (dünya gezegeni) Ekvator`dan güneyde kalan kısmıdır. Yani 0° paralel ile 90° güney paraleli arasında yer alır. Kuzeyde kalan yarıya da "Kuzey Yarımküre" denir. Dünyayla ilgili bazı nitelemelerde Doğu ve Batı Yarımküre şeklinde kullanımlar da vardır. Güney yarımkürenin Kuzeye göre daha büyük bir oranı sular altında olup, daha az kara yüzölçümüne sahiptir. Güney Amerika`nın yarısından fazlası, Afrika kıtasının bir kısmı

  Güney Yarımküre, geoid şeklindeki yeryüzünün (dünya gezegeni) Ekvator`dan güneyde kalan kısmıdır. Yani 0° paralel ile 90° güney paraleli arasında yer alır. Kuzeyde kalan yarıya da "

  Ekvator Alm. Aquator (m), Fr. Equateur (m), İng. Equator. Yer küresinin karşılıklı kutuplarının tam ortasından geçtiği kabul edilen büyük çember. Ekvator sıfır derece enlem çizgisi olarak da bilinir. Bu çember güney ve kuzey yarım küreleri birbirinden ayırır. Ekvator düzlemi, dünyanın merkezinden geçer. Bu çember dışarı doğru genişletilse, genişletilmiş çember ile kabul edilen gök küresi kesişmesine “gök ekvatoru” denir. Ekvator yeryüzündeki bir noktanın


  Kuzey Yarımküre" denir. Dünyayla ilgili bazı nitelemelerde Doğu ve Batı Yarımküre şeklinde kullanımlar da vardır. Güney yarımkürenin Kuzeye göre daha büyük bir oranı sular altında olup, daha az kara yüzölçümüne sahiptir.
  Kuzey Yarımküre Dünya üzerinde Ekvator`un kuzeyinde kalan bölgeye verilen isimdir.


  Güney Amerika`nın yarısından fazlası, Afrika kıtasının bir kısmı, Avustralya ve Antarktika kıtalarının tamamı, Asya kıtasında Endonezya`nın bir bölümü güney yarımkürededir. Madagaskar adası, Papua Yeni Gine adası, Yeni Zelanda, Fiji ve birçok Pasifik Adası, bu yarımküredeki ada ülkelerindendir.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Güney yarım küre kuzey yarım küreye göre toprakları daha çok su kaplıdır ve bu yarım kürenin kara kısmı çok azdır. bunun dışın da güney yarım kürenin onumu 0 ile 90 güney paralleri arasın da yer almaktadır.
+ Yorum Gönder