+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Afrika Kıtası İklim ve Bitki Örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Afrika Kıtası İklim ve Bitki Örtüsü
  Afrika Kıtası İklim ve Bitki Örtüsü


  İklim ve Bitki Örtüsü

  Sıcak kuşak iklimieri (Ekvatoral ve savan) etkilidir. Kuzeyde Büyük Sahra, güneyde Kalahari çöl iklimlerinin görüldüğü yerlerdir. Akdeniz kıyısında ve Güney Afrika’nın Kap Bölgesinde Akdeniz iklimi etkili olmaktadır.


  Akarsular ve Göller

  Nil, Nijer, Kongo, Zambezi önemli akarsulardır.

  Kıtanın doğusunda kuzey-güney yönlü Gor çukurluğunda tektonik göller fazladır. Önemlileri Viktorya, Tanganika, Nyasa ve Rudolf gölleridir.


  Nüfus Özellikleri

  Çöl ve sıcak kuşak iklimi nedeniyle yoğun nüfuslu değildir. Nüfus yüksek kesimlerde ve kıyılar ile Nil nehrinin aşağı çığırında kalabalıktır.


  Ekonomik Faaliyetler

  Pamuk (Mısır’da) kakao ve çeşitli meyveler önem taşır. Avcılık temel geçim kaynaklarından birisidir. En önemli zenginlik kaynakları altın, krom, elmas, demir, bakır, kömür ve kuzey kesimlerinde petroldür.


  Afrika Ülkeleri

  (Devletler bölümünden ayrıntılara ulaşabilirsiniz.)
  Angola, Libya Arap Halk Sosyalist Cumhuriyeti, Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti, Madagaskar Cumhuriyeti, Mısır, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Moritanya, Ekvator Ginesi, Nijerya, Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti - Habeşistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Fas, Fildişi Sahili, Senegal, Güney Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Tanzanya, Kamerun, Tunus, Kenya, Uganda, Kongo Cumhuriyeti.
 2. Fatma
  Administrator

  Eski dünya karalarından olan Afrika kıtası yeraltı zenginliklerine rağmen halkı fakir ve sömürülüyor. Açlıktan ve ilaçsızlıktan bir çok yetişkin ve çocuk ölüyor.
+ Yorum Gönder


afrikanın bitki örtüsü,  afrika kıtasının iklimi,  afrika kıtası iklimi,  afrika bitki örtüsü,  afrika kıtası bitki örtüsü,  afrikanın iklimi ve bitki örtüsü