+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda En Önemli Coğrafi Keşifler Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  En Önemli Coğrafi Keşifler Nelerdir
  Önemli Coğrafi Keşifler  Ümit Burnu’nun keşfedilmesi ve Hindistan’a ulaşılması

  Portekizli bir denizci olan Bartelmi Diaz 1 487’de Avrupa için yeni bir ümit kaynağı olan “Ümit Burnu”nu keşfetti. 1497de İtalyan asıllı Portekizli bir denizci olan Vasko dö Gama Hindistan’a ulaşmayı başardı. Böylece Hint ticaret yolu Portekizliler’in eline geçti.

  Amerika’nın Keşfedilmesi

  İspanyol denizcisi Kristof Kolomb 1492de Hindistan sandığı Amerika kıtasına ulaştı. Fakat buranın yeni bir kıta olduğunu Portekizli denizci Americo Vespuç çi ispatladı ve bu kıtaya “Amerika” adı verildi.

  Dünya’nın Çevresinin Dolaşılması

  Portekizli Macellan Dünya’nın yuvarlaklığını ispat et mek için sürekli olarak batıya doğru hareket etti. Fili pinler’de hayatını kaybedince bu seyahati yardımcısı Del Kano 1522’de tamamladı. Böylece dünyanın yu varlaklığı ispatlanmış oldu.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Dünya da olan bir çok olay yani iyi veya kötü bir çok şey bazı coğrafi keşiflerin yapılması ile olmuştur. mesela sömürgecilik ve buna benzer şeyler artmaktadır. bunlar dışın da dünya da yapılan en önemli keşifler ; amerikanın keşfi , Ümit Burnu’nun keşfedilmesi ve Hindistan’a ulaşılması,,Dünya’nın Çevresinin Dolaşılması
+ Yorum Gönder