+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Amerika'yı İlk Keşfeden Vikingler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Amerika'yı İlk Keşfeden Vikingler
  Amerika'yı İlk Keşfeden Vikingler

  Amerika'yı İlk Keşfeden Vikingler.jpg


  Evet,Viking'ler, Kristof Kolomb'dan önce Amerika'yı keşfetmişlerdi!..

  Norveçliler,İsveçliler ve Danimarkalılar,Ortaçağ'ın en iyi denizcileri olarak tanınmışlardı. Bu İskandinav ülkelerinin halkları daha çok Norman'lar (kuzey adamları) ya da Viking'ler adıyla bilinirler.

  Viking'ler, "darkkar" ve "snekkar" denilen gemileriyle, şiddetli fırtınaların hüküm sürdüğü, dalgaların dağlar gibi yükseldiği Kuzey denizlerinde dolaşırlardı. Azgın dalgalar, sık sık bu gemilerin açık olan bordalarından aşardı. Bu nedenle mürettebat, vaktinin çoğunu, gemiye dolan suları çamçaklarla (ağaçtan yapılan kulplu su kabu) boşaltara geçirirdi. Geminin omurgası, rüzgara karşı yelkenle gidecek kadar derin olmadığından, rotadan ayrılmamak için, rüzgar altında, yani rüzgarın esmediği yöne doğru kürek çekilirdi. Drakkarların ıslanan ve donan gemicilerin soğuğa, kara, yağmura ve dalga savruntusuna karşı www.alasayvan.net koruyacak herangi bir barınağı yoktu.
  Viking'ler, Norveş'ten İzlanda'ya ve Grönland'a kadar uzanan büyük yolculuklarını işte bu zor koşullar altında yaptılar.1000 yılında, Grönland'dan Amerika'daki (Newfoudland denilen) Terre- Neuve'e geçerek muhtemelen, Boston'un güneyindeki Cod burnuna kadar indiler. İskandinav halkları böylece Amerika'yı Kristof Kolmb'dan önce keşfetmiş oldular!

  Acaba onlar, nasıl oldu da, drakkarlarıyla o zamanlar bilinmeyen denizleri pusulasız aşarak, Amerika'ya gittikten sonra, tekrar İrlanda'ya dönebildiler ? Yoksa, mıknatıslı ibrenin sırrını Rusya'nın büyük ırmaklarına gemiyle seferler yapan Araplar' dan mı öğrenmişlerdi ?
  Zamanın eşsiz denizcileri olan Norman'lar dokuzuncu yüzyıl boyunca Fransa kıyılarını vurdular ve Seine nehrini geçerek, Paris'e kadar geldiler. Bu arada önlerine çıkan her şeyi yağma ettiler. 911 yılında, Fransa Kralı Charles III, sonradan Normandiya adını alacak olan Neustri'yı onlara bırakmak zorunda kaldı. Bu eski yağmacılar, 150 yıl sonra da, Fatih Guillaume'un komutası altında, İngiltere'yi istila ederek, 1944'deki Normandiya çıkarmasına kadar tarihte bir eşi benzeri daha görülmeyen muazzam çıkarma harekatını ters yönde gerçekleştirdiler
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bizler her zaman amerişk gibi büyük bir yerin keşfini her zaman kristof colomb olarak bilmekteydik. ama aslın da amerikayı ilk keşfedenler vikinglerdir. hatta bilindiği gibi vi,king halkı çok barbar artı çok da iyi denizcileridir. yani ben öyle biliyorum.
+ Yorum Gönder