+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Kuzey kutbu için ne zaman yaz olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kuzey kutbu için ne zaman yaz olur
  Kuzey kutbu İçin Ne Zaman Yaz Olur ?

  Kutbu Dünya'nın ekseninin üst kısmında, (kuzey)de kalan noktayı tanımlar.

  Güney Kutbu Antarktika kıtasında yer alırken, Kuzey Kutbu Kuzey Buz Denizi'nin ortasında yer almaktadır. Kuzey Kutbu'nda kara yoktur, sadece kalın bir buz kütlesi vardır. Bu da Kuzey Kutbu'nda bir istasyonun yapılmasını imkânsız kılmaktadır.

  Kuzey Kutbu, dünyanın en kuzey noktasıdır. Güney Kutbu kıta büyüklüğünde bir kara parçası üzeride yer alırken, Kuzey Kutbu deniz sularının tamamen donduğu buz kütleleriyle kaplı Arktik Okyanusu'nun tam ortasındadır.


  Kuzey kutbu.png

  Zaman
  Dünyanın pek çok yerinde, yerel saat boylam tarafından belirlenir ki, günün saati az ya da çok güneşin konumu ile eş zamanlıdır (Örneğin, gün ortasında güneş en yüksek seviyededir). Bu durum Kuzey Kutbu için geçerli değildir. Çünkü güneş yılda sadece bir kez tüm boylam hatlarında doğup, batar ve dolayısıyla bütün zaman dilimleri birleşmiş olur. Kuzey Kutbu'nda yaşayan insan toplulukları yoktur ve herhangi bir zaman dilimine sahip değildir
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Dünya Ekseninin üst kısmında kalan bölgeyi tamamlayan bölgeye Kuzey Kutbu denir. Kuzey Kutbunda kara parçası görmek imkansızdır sadece kalın buz parçalarından oluşmuştur. Kuzey Buz Denizinin ortasında yer aldığı için buraya gidişler çok zordur.
+ Yorum Gönder