+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Cebelitarık Boğazı neden önemlidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Cebelitarık Boğazı neden önemlidir

  Cebelitarık Boğazı Önemi ve Özellikleri

  Derin bir boğaz olan Cebelitarık'ın en sığ yeri 324 metredir. Boğazın yüzünde batıdan doğuya doğru giden kuvvetli bir akıntı vardır. Boğazın iki kıyısı da sarp ve kayalıktır. Kıyıdaki dar alçak araziler Cebelitarık Kayası ile çevrilidirler. Cebelitarık'ın iklimi Akdeniz iklimi'dir, kışlar ılıman ve yazlar sıcak geçer.

  * En alçak noktası: Akdeniz 0 m;
  * En yüksek noktası: Cebelitarık Kayası 426 m.'dir.

  Cebelitarık Boğazı


  cebelitarik.gif


  Cebeli Tarik, batidaki adiyla Gibraltar; Atlas Okyanusu ve Akdenizi birlestiren 60 km uzunlugundaki bogazin, ayni zamanda Avrupa'nin en guney ucunda bulunan, Afrika' ya 44 km uzaklikta, Ispanya'ya komsu Ingiliz somurgesi kucuk ulkenin adi.

  Cebeli Tarik, adini Endulus'un buyuk kumandani Tarik bin Ziyad'dan aliyor. Kelime anlami Tarigin dagi demek. Neden bogaz degil de dag? Bunun sebebi hikmeti de, kiyidaki sarp kayalik: "Rock of Gibraltar". Gibraltar, Endulus'un dusmesi ile birlikte 1462 de Ispanyollarin eline gecmis. Burasi simdi Ingiltere somurgesinde kucuk bir ülke.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Cebelitarık Boğazı Avrupa ile Asya kıtalarını birbirinden ayırır. Bu boğaz adını Tarık Bin Ziyaddan almıştır. Bu Boğazda yüzeyde Doğudan Batıya giden kuvvetli bir akıntı vardır.
+ Yorum Gönder


cebelitarık boğazı,  cebelitarık boğazının önemi,  cebelitarık boğazı önemi,  cebeli tarık boğazı,  cebelitarık,  cebeli tarık