+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Rotterdam Neresidir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Rotterdam Neresidir?
  Rotterdam Hakkında Bilgi  Rotterdam Hollanda'nın Güneybatısında bulunur. Amsterdam'dan sonra nüfus olarak 2. büyük şehirdir, fakat Rotterdam'ın yüzölçümü daha büyüktür.

  Rotterdam, Avrupa'nın en büyük limanını bünyesinde barındırır. Dünyanın dört bir yanından getirilen kargoların kıtaya kuzeyden giriş noktasıdır. İsmini Rotte ırmağından almaktadır.

  Nüfusun (1 Ocak 2007'de: 584.046 kişi) yaklaşık yarısının Hollanda kökenli olmadığı bu şehirde, %7,8 oranında (45.457 kişi) kayda değer bir Türk nüfusu da yaşamaktadır. Rotterdam'in ulusal sloganı: Sterker door Strijd, yani: Mücadele ederek, daha güçlü olmak.. tır.

  II. Dünya Savaşı sırasında, 10 Mayıs 1940'da Nazi güçleri tarafından işgal edilen Hollanda, Hitler tarafından 1 gün içerisinde tamamen ele geçirilebilir olarak görülmüştür. Fakat Alman güçleri ummadıkları bir şekilde kuvvetli bir dirençle karşılaşmışlardır. 14 Mayıs 1940'ta Alman güçleri, Hollanda güçlerinin silah bırakmasını sağlamak amacıyla Rotterdam başta olmak üzere Hollanda şehirleri üzerinde yoğun bombardımana başlamıştır. Özellikle Rotterdam, Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe) tarafından neredeyse tamamen yok edilmiştir. Tahmini olarak 800 sivil öldürülmüş ve 80.000 kişi evsiz kalmıştır. 1950'den 1970'e kadar şehir tamamen yeniden inşa edilmiştir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Rotterdam Hollanda'da bulunan bir şehirdir. ve nüfus büyüklüğü bakımından amsterdamdan sonra gelmektedir. rostterdam da avrupanın en büyük limanı bulunmaktadır. bu şehir ismini bir nehirde almaktadır. bu şehirde yaşayan nüfusun yarısından fazlası hollanda kökenli değildir.
+ Yorum Gönder