+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Sovyet sosyalist cumhuriyetler birliğinin yıkılmasının sebepleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sovyet sosyalist cumhuriyetler birliğinin yıkılmasının sebepleri

  Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin Yıkılmasının Nedenleri Hakkında Bilgi
  Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, Rus Çarlığı'nın 1917'deki Büyük Ekim Devrimi'yle yıkılmasından sonra aynı topraklar üzerinde kurulan ve 1991'e değin varlığını koruyan devlet. Avrupa'nın doğu kesimiyle, Asya'nın kuzey kesimi boyunca yayılan SSCB, son yıllarında 22.403.000 km²'lik yüzölçümüyle dünyanın en büyük ülkesiydi.Nüfus bakımından da 293.047.571 (Haziran 1991) kişiyle 3. sırada yer alıyordu. Aynı zamanda dünyanın başlıca siyasî ve askerî güçlerinden biri olan Sovyetler Birliği, batısında Norveç, Finlandiya, Baltık Denizi, Polonya, Çekoslovakya, Macaristan ve Romanya, güneyinde Karadeniz, Türkiye, İran, Afganistan, Çin Halk Cumhuriyeti, Moğolistan ve Kuzey Kore yer alıyordu. Kuzey ve doğu sınırlarını ise Kuzey Buz Denizi ve Büyük Okyanus çiziyordu. Birliğin başkenti Moskova, para birimi Sovyet Rublesiydi.
  1917 Ekim Devrimi, başka bir deyişle Bolşevik İhtilali ile kurulan SSCB, Soğuk savaş sürecinde ABD'nin karşısındaki güç konumunda idi. 1985 yılında Gorbaçov'un iktidarı sırasında başlayan Glasnost ve Perestroyka ile başlayıp 6 yıl süren reformların ardından 1991 yılının sonunda Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği resmen dağıldı ve birliğe bağlı bazı ülkeler bağımsızlıklarını ilan ettiler. Birliği oluşturan şimdi bağımsız olan 15 devletten 12'si bir araya gelerek Bağımsız Devletler Topluluğu'nu oluşturdular.

  sovyetsosyalistcumhuriy.png
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  imparatorluklar yıllar geçtikçe ayakta duramıyor bu osmanlıdada böyleydi rusyada böyle oldu belki amerikada da böyle olacaktır bunda kültürel insan yapısının etkisi inanç yapısının etkisi büyük tabiki
+ Yorum Gönder