+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hakkında Bilgi
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi nedir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kuzey Kıbrıs İle İlgili Bilgi

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (kısaca KKTC) veya Kuzey Kıbrıs, Akdeniz'de bulunan en büyük üçüncü adasıdır. Adanın kuzeyinde kıyıya çok yakın uzanan ve beş tepeli görünümünden dolayı Beşparmak Dağları olarak adlandırılan dağlar bulunur.


  Kıbrıs'ta Akdeniz iklimi hüküm sürer.Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Ortalama sıcaklıklar ise yazları 20-30 °C, kışları ise 5-15 °C arasında değişir.


  Burada ayrıca zeytin, keçiboynuzu, portakal, limon ve greyfurt ağaçları yetişir. Ayrıca okaliptus, akasya, selvi ve çam ağaçlarının birçok türünün görüldüğü ormanlık kesimler vardır. Adanın batı ucunda, Güzelyurt çevresindeki alanlarda portakal bahçeleri bulunur.


  Adanın toplam nüfusu yaklaşık olarak 900.000 kadardır. Bu nüfusun yaklaşık 350.000 kadarı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti' e aittir. En büyük şehir iki kesimin de başkenti olan Lefkoşa'dır. Lefkoşa, ortasında bulunan bir hat ile Türk ve Rum kesimini ayırmaktadır.


  Kıbrıs tarihinde etkin olan uygarlıklar burada çeşitli eserler bırakmışlardır. Bu uygarlıklar arasında Yunan, Mısır, Asur, Pers uygarlıkları sayılabilir. Ortaçağ sıralarında adaya hâkim olan Batı uygarlığı da adaya çeşitli eserler, özellikle kiliseler bırakmıştır. Osmanlılar zamanında bu kiliselerin bir kısmı camiye dönüştürülmüş, bir kısmına ise dokunulmamıştır. Ayrıca gene bu dönemde çeşitli camiler, türbeler, tekkeler, hamamlar, hanlar, konaklar ve kaleler inşa edilmiştir. Bu özellikleri ile Kıbrıs bir uygarlıklar harmanı gibidir.


  Toplum hayatında gelenek, görenek ve adetlerin en güzel yansıdığı ve ortaya çıktığı ortamlar çeşitli törenler ve kutlama günleridir. Bunlar arasında düğünler, sünnet törenleri, bayram törenleri, çocuk doğumu, çocukların okula başlaması yer almaktadır. Kıbrıs Türk toplumunun karakteristiklerinden biri de “Konuk Ağırlama” tarzıdır. Budurum, tüm dünyada bilinen geleneksel Türk konukseverliğinin bir yansımasıdır. Kıbrıs insanı, ikramda önceliği daima kahveye vermiş, bunun yanı sıra şerbetler de tercih edilmiştir. Çeşitli meyvelerden hazırlanan macun sunumu da ayrı bir zevktir.


  Kıbrıs mutfağı, tarih boyunca değişik kültürlerden etkilenmiştir. Orijinlerinde yapılan ufak değişikliklerle Kıbrıslılar lezzetli yemekler yaratmayı başarmışlardır. Her yemek kendine özgü bir lezzet taşır, yemeğin pişirilmesi ve sunumu Kıbrıs insanın karakterini yansıtır. ‘ Molohiya ’ Arap orijinli bir yemek olmasına rağmen hazırlanışı lezzeti ve sunumu ile Kıbrıs lezzetlerindendir. Bazı yemeklerin adı, hazırlanışı ve lezzeti bölgeden bölgeye farklılık gösterir.


  Türk Lirası (TL) Kuzey Kıbrıs'ta kullanılan para birimidir. Kredi kart çeşitlerinden birçoğunu burada kullanmak mümkündür.Ayrıca birçok döviz ofislerinden çeşitli para birimlerinin alış – satışını yapabilmek mümkündür. İş Bankası, Garanti Bankası, TEB Bankası, Ziraat Bankası, HSBC Bankası gibi Türkiyedeki bankaların çoğu Kıbrıs’ta bulunmaktadır.

+ Yorum Gönder