+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Libya Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Libya Hakkında Bilgi
  Libya hakkında bilgi nedir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Libya İle İlgili Bilgi

  Libya Arap Halk Sosyalist Cumhuriyeti’nin baskenti Trablus, Akdeniz’in en güzel sehirlerinden biridir. Kuzey Afrika’nin Akdeniz kiyisindaki ülkenin dogusunda Misir, batisinda Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad, güneydogusunda Sudan ile komsuluk iliskileri bulunuyor. Ülkenin adi olan “Libya”, eski Misirlilarin Nil'in batisinda yasayan Berberiler için kullandiklari “Lebu” sözcügünden gelir. Sözcük eski Yunancaya “Libya” olarak geçmis.


  Turistik Bilgiler

  IÖ 500'lü yillarda Fenikeliler tarafindan kurulan Trablusgarp pek çok medeniyete taniklik etmis bir sehir. Kentin en etkileyici alanlari için Yesil Meydani ve Sehitler Alani'ni söylemek mümkün. Bu çevrede bulunan Assai El-Hamra Kalesi'ni mutlaka görmelisiniz. Kalenin içinde yer alan Cemahiriye Müzesinde neolotik çagdan günümüze pek çok eser sergilenmekte. Kalenin arka tarafinda Eski Kent yer aliyor. Bu bölgeyi hakkiyla dolasmak yaklasik üç saat aliyor. Suk El Müsir, Suk El Türk gibi çarsilar, yukaridan kemerli daracik sokaklar, beyaz badanali evler, Karamanli Camisi, 1200 yillik oldugu söylenen En Naka Camisi, Osmanli döneminin Gurci, Osman Pasa, Turgut (Dragut) camileri, medreseler, hanlar Eski Kent'in zenginlikleri arasinda. Ayrica eski Fransiz, Ingiliz elçilikleri, kiliseler, surlar, kapilar ve Marcus Aurelius Kemeri'ni de görmelisiniz. Trablus'un kalbi olarak anilan Cemahiriye Müzesi oldukça önemli bir kurum. Sergilenen eserler ve onlarin sunumu buranin dünyanin en önemli müzeleri arasinda anilmasini sagliyor. Neolitik çaglardan modern zamana kadar çesitli eserlerin sergilendigi müze dört katta yayilan 47 galeriden olusuyor. Assai Al-Hamra olarak da bilinen Trablus Kalesi, pek çok lorda yüz yillarca ev sahipligi yapmis. Ilk kulenin 7. yüzyilda Libya'yi Müslüman saldirilardan koruma için insa edildigi tahmin ediliyor. Kaleye müze biletinizle girebilirsiniz. Kale pazartesi günleri hariç 08.00-14.00 arasinda, ayrica cuma günleri 16.00-18.00 arasinda da açik.Trablus'un geçmisinde önemli yeri olan Oes isimli Roma sehrinden geriye çok az eser kalmis. Marcus Aurelius'un dört sütunlu köprüsünden geriye kalan Aurelius Kemeri nadide eserler arasinda. Osmanli döneminden kalma Gurci Camisi, 1833 yilinda Kaptan Mustafa Gurgi tarafindan yaptirilmis. Trablus'un en önemli camileri arasinda yer alan mabedin minberi oldukça güzel. Bir baska önemli cami Karamanli 1738 yilina tarihleniyor. Yesil Meydan'da Trablus Kalesi'nin arkasindaki caminin içinde Libya'nin en iyi tahta isçiligi sergileniyor. Trablus'un meydanindaki Italyan Katedrali 1970 yilindan beri, cami olarak kullanilmaktadir. Orijinal kilisenin yapimi ise 1928 yilinda tamamlanmis. Karamanli ailesi Trablus'ta 18. yüzyilin büyük bir bölümünde ve 19. yüzyilin ilk yarisinda hâkimiyetini sürdürdü. Onlardan geriye 19. yüzyilin baslarinda Yusuf Karamanli tarafindan yaptirilan Karamanli Evi kaldi. Ailenin düsüsüyle birlikte bina Italyanlarin Toskana Konsoloslugu olarak kullanilmaya baslandi.


  Kültürel Bilgiler


  Libya, Arap ülkeleri içinde alkol ve uyusturucu kullaniminda en kati olanlardan. Öyle ki 1969 devriminden sonra, Trablus'ta gece hayati hiç yok. Devrim günü 1 Eylül'de kutlaniyor. Otel barlarinda meyve kokteylleri, kafelerde naneli çay, meyve sulari ve nargile içmek mümkün. En popüler kafeler Osmanli Kulesi içindekiler ve Yesil Meydan'dakilerdir. Bu kafeler oturmadan önce ya da sonra Akdeniz kiyisinda yürüyüs ya da minik parklarda piknik yapabilirsiniz. Müzisyen ve dansçilar dügünlerde, ramazan, dini bayramlar ve belli basli kutlama günlerinde performanslarini sergilerler. Son yillarda özellikle ülkenin güneyinde pek çok festival düzenlenmeye baslandi. Sehirdeki turizm acentelerinden festival tarihleri ile ilgili bilgi almak, düzenlenen turlarla festivallere katilmak mümkün.


  Restourant - Yeme İçme Bilgileri


  'Couscousi' Libya'nin en bilinen yöresel lezzetidir. Buharda pisirilmis koyun veya kuzu etinin bugday ve irmik ile servis edilmesinden olusur. Sebzeler ve baharatlardan yapilan bir sos esliginde yenir. Bir diger yöresel yemek 'bazen' de sicak soslarla servis ediliyor. Elle yenen bu yemek genellikle Libyalilarin vazgeçilmez öglen atistirmasidir. Ulusal içecekler olarak naneli kirmizi ve yesil çay öne çikiyor. Hemen her yerde özel minik bardaklarda servis edilen çay genellikle sekerli bir sekilde masaya geliyor. Özellikle aksam yemekleri sonrasi ikram edilen çaya nane de ekleniyor. Büyük bir kent olan Trablus'ta Çin'den Avrupa mutfagina kadar balik dâhil pek çok yemegi bulma sansiniz var. Amerikan Fast food zincirleri de Trablus'un içine nüfuz etmeyi basarmis halde. Genellikle istenilen restoranda yer bulunabiliyor. Nadiren masa beklemek gerekse de garsonlar hizlica bir yer açmayi basariyor. Restoranlarda fiyatlar 6 dolardan baslayip 60 dolara kadar çikabiliyor.


  Alış-Veriş

  Trablus'tan hediyelik esya olarak alabileceklerinizin basinda deriden yapilan ürünler, el yapimi kilim ve halilar, geleneksel ipek ve altin ile gümüs mücevherler geliyor.+ Yorum Gönder