+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Madagaskar Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Madagaskar Hakkında Bilgi
  Madagaskar ile ilgili bilgi 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Madagaskar İle İlgili Bilgi

  Madagaskar Cumhuriyeti, Afrika'nın doğusunda, Hint Okyanusu'nda yer alan bir ada ülkesidir. Madagaskar dünyanın 4'üncü büyük adasıdır. Afrika kıtası ile arasında Mozambik Kanalı yer alır. Komor Adaları adanın kuzeybatısındadır. Ülkenin adı, adada yaşayan halkın adı ve dili olan Malagasyden gelir.
  Ada halkı diğer afrika ülkelerine nazar oldukça sakin ve güleryüzlüdür. Lükse sahip olmayan halk ellerindekiyle mutlu olmasını bilmektedir.
  Ülkede Hint, Çin, Fransız ve Arap kültürü etkisini göstermektedir. Özellikle Hint filmleri ve şarkıları ülke halkı tarafından çok rağbet görmektedir. Ticarette ise Çin ve Hint malları başı çekmektedir.
  Yeraltı zenginlikleri batılı ülkeler tarafından çıkartılmaktadır. Amerika, Almanya, Fransa ve ingiltere firmaları maden ocaklarını işletmektedirler.
  Başkentin kanalizasyon alt yapısı 1900 lü yılların başında Fransızlar tarafından yapılmıştır. Ve halen aynı yapılar kullanılmaktadır. Fransa idaresi altındayken yapılmış alt yapı uzun zaman önce ömrünü doldurmuş olsa da kullanılmaya devam etmektedir.
  Ülkede puspus adı verilen iki teker üzerinde dengede durarak çekilen araçlar yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Cüzi bir mebla karşılığında uzak mesafelere taşımacılık yapmaktadırlar. Trafikte çok eski araçlarla çok yeni cipleri bir arada görmek gayet doğaldır. halkın sefaletine karşın trafiğin %60ını toyota cipler oluşturmaktadır. Trafikte korna sesi duymak imkansızdır. (Ben hiç duymadım!)
  Ülkede 17 Türk yaşamaktadır ve bunların büyük kısmı Türk kolejinin personelidir. Ayrıca ülkede ilk dünyaya gelen Türk, Türk kolejindeki Türkçe öğretmeninin Selim isimli oğludur- 2007.
  Ülkedeki dükkanların %99 kömürlüğe benzer sefil dükkanlardır. İçerisinde zengin çeşit barındırmamaktadırlar. Kasaba ve köylerde yaşayan insanların parayla pek alakası olmamasına karşın adım başı bira satan dükkan bulmak insana şaşkınlık verir -THB (three horse beer)
  Yaz geceleri klimayı 17 dereceye ayarlamadan uyumanız neredeyse imkansızdır.
  O sıcakta soğutucusu olmayan kasapların domuz parçalarını kancalara astıklarını ve tezgahta sergilediklerini görürsünüz.
  Ülkede hristiyan misyonerliği akıl almaz boyutlarda yapılmaktadır. Halk hızlı bir şekilde hristiyanlaştırılmıştır. Açlık ve işsizlikle mücadele eden halka bunun karşılığında gösterişli ve zengin kliseler hediye edilmiştir. Christmass ta kliseler ağzına kadar dolar. Ellerinde yerli dile tercüme edilmiş incillirle hristiyan olan halk kliselere akın eder.
  Müslümanlar yeni yeni bir oluşum içindedirler. Çok fazla cami, mescid, medrese ve mezarlıkları bulunmamaktadır. Buna karşın her geçen gün İslamı anlamaya daha fazla değer vermişlerdir. İslami ve Fenni ilimleri tahsil etmek için yurtdışına çıkmaya başlamışlardır. Hatta ülkemizde de okuyan bir kaç Madagaskarlı genç bulunmaktadır.

  Yönetimi

  Ülke adı: Resmi tam adı: Madagaskar Cumhuriyeti
  kısa şekli : Madagaskar
  Yerel tam adı: Republique de Madagaskar
  yerel kısa şekli: Madagaskar
  eski adı: Malagasy Cumhuriyeti
  Yönetim biçimi: Cumhuriyet
  Başkent: Antananarivo
  İdari bölümler: 6 eyalet; Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina, Toliara
  Bağımsızlık günü: 26 Haziran 1960 (Fransa'dan)
  Milli bayram: Bağımsızlık günü, 26 Haziran (1960)
  Anayasa: 19 Ağustos 1992
  Üye olduğu uluslararası örgüt ve kuruluşlar: ACCT, ACP (Afrika - Karayip - Pasifik Ülkeleri), AfDB (Afrika Kalkınma Bankası), CCC (Gümrük İşbirliği Konseyi), ECA (Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Komisyonu), FAO (Tarım ve Gıda Örgütü), G-77, IAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı), IBRD (Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası), ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü), ICC (Milletlerarası Ticaret Odası), ICFTU (Uluslararası Serbest Ticaret Birlikleri Konfederastonu), ICRM (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi), IDA (Uluslararası Kalkınma Birliği), IFAD (Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu), IFC (Uluslararası Finansman Kurumu), IFRCS (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Toplulukları Federasyonu), ILO (Uluslarası Çalışma Örgütü), IMF (Uluslararası Para Fonu), IMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü), InOC, Intelsat (Uluslararası Telekomünikasyon ve Uydu Örgütü), Interpol (Uluslararası Polis Teşkilatı), IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi), IOM (Uluslararası Göçmen Teşkilatı), ISO (Uluslararası Standartlar Örgütü), ITU (Uluslararası Haberleşme Birliği), NAM, OAU (Afrika Birliği Teşkilatı), OPCW (Kimyasal Silahları Yasaklama Organizasyonu), UN (Birleşmiş Milletler), UNCTAD (Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı), UNESCO (Eğitim-Bilim ve Kültür Örgütü), UNHCR (BM Mülteciler Yüksek Komiserliği), UNIDO (Endüstriyel Kalkınma Örgütü), UPU (Dünya Posta Birliği), WCL (Dünya Emek Konfederasyonu), WFTU (Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu), WHO (Dünya Sağlık Örgütü), WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı), WMO (Dünya Meteoroloji Örgütü), WToO (Dünya Turizm Örgütü), WTrO (Dünya Ticaret Örgütü)

+ Yorum Gönder