+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Meksika Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Meksika Hakkında Bilgi
  Meksika hakkında bilgi neresidir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Meksika İle İlgili Bilgi

  Yüzölçümü: 1.958.128 km2.
  Başkenti: Mexico City.
  Dil: İspanyolca (% 35), yerli diller.
  Ülkenin resmi dili olan İspanyolca halkın % 95i tarafından konuşulur. Geriye kalanlar yaklaşık 50yi aşkı yerli dili konuşur.
  Din: Katolik (% 89.7), Protestan (% 4.9), Bahai, Musevi.
  Para birimi: 1 peso = 100 centavos.
  Başlıca kentleri: Guadalajara, Nezahualcöyotl,Monterrey, Puebla de Zaragoza, Leon, Ciudad Juarez, Tijuana, Mexicali, Culiacan, Acapulco de Juarez, Merida, Chihuahua, San Luis Potosi, Aguascalientes, Morielia.

  Orta Amerika’da devlet. Güneydeki Orta Amerika kıstağına doğru daralan Meksika, Kuzey Amerika’nın yarımada biçimindeki uzantısını kaplayan geniş bir ülkedir. Kuzeyden ABD, güneyden Guatemala ve Belize, doğudan Büyük Okyanus ile çevrelenen Meksika Körfezi, Karaibler, batıdan ülkenin batısında, Büyük Okyanus üzerinde yer alan 4.40 km’lik kıyı şeridi, kuzeyde 1.200 km uzunluğundaki Kaliforniya Körfezi’nin kenarını oluşturur. Doğudaki 1.712 km’lik kıyı şeridi, Meksika Körfezi’ni kuşatarak Karaib Denizi’ne dönüşür. Meksika, küçük bir Karaib Adaları topluluğunu da içerir. YÜZEY ŞEKİLLERİ. Meksika’nın ortasında, doğuda ve batıda iki dağ sırasıyla sınırlanan yüksek bir merkez yaylası yer alır. Sierra Madre Oriental ve Sierra Madre Occidental, ülkenin merkez bölgesinde yanardağa dönüşür. Ülkenin kuzeybatı ucunda Sonora Çölü uzanır. Doğuda ve güneydoğuda kıyı şeridi tropikal bir düzlükle kaplıdır. Meksika’da ırmakların çoğu sığ, kısa ve dik eğimlidir. Ancak Meksika-ABD sınırında 2.784 km boyunca uzanan el Bravo del Norte (ABD’deki adı: Grande Irmağı) ile Meksika-Guatemala sınırının bir bölümünü oluşturan Usumacinta farklıdır.

+ Yorum Gönder