+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Moritanya Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Moritanya Hakkında Bilgi
  Moritanya hakkında bilgi neresidir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Moritanya İle İlgili Bilgi

  Moritanya, Afrika’nın kuzey batısında, Afrika Sahrasının batısından Atlas Okyanusuna kadar uzanan, çöllerle kaplı bir ülke. Resmi adıyla Moritanya İslam Cumhuriyeti, bir kuzeybatı kır, çöl
  Afrika ülkesidir. Batısında Atlas Okyanusu, güneybatısında Afrika, Avrupa'nın güneyinde, Atlantik Okyanusu'nun doğusunda, Hint Okyanusu'nun batısında ve Antarktika'nın kuzeyinde bulunan kıta. Eski dünya karalarından birisi olan Afrika, 30 218 000 km² yüz ölçümü ile kıtalar arasında Asya ve Amerika'nın ardından üçüncü sırada gelir. Afrika adı, Kartaca'ya ilk defa ayak basan Romalılarca "Afri" veya "Africani" denilen oymakların adından esinlenerek verilmiştir. Afrika adı bu ülkeye Pön savaşları sırasında verilmiştir.
  Senegal, güneydoğu ve doğusunda Senegal, Senegal Nehri'nin güneyinde, Batı Afrika'da yer alan bir ülkelerden biridir. Batısında Atlas Okyanusu 531 km, kuzeyde Moritanya 813 km , doğuda Mali 419 km, güneyde ise Gine 330 km ve Gine Bissau 338 km sınırı bulunan Senegal'in toplam sınır uzunluğu Atlas Okyanusu dahil 3171 km'dir. Yeşil Burun adaları Senegal kıyılarının 560 km ötesindedir.
  Mali, kuzeydoğusunda DEVLETİN ADI: Mali Cumhûriyeti

  BAŞŞEHRİ: Bamako

  NÜFUSU: 8.464.000

  YÜZÖLÇÜMÜ: 1.240.000 km2

  RESMİ DİLİ: Fransızca

  DİNİ: İslâm

  PARA BİRİMİ: Mali Frankı

  Batı Afrika’da yer alan bir ülke. Kuzeybatıda Moritanya, kuzeydoğuda Cezâyir, doğuda Nijerya ve Yukarı Volta, güneyde Fildişi sâhili, güneybatıda Gine ve batıda Senegal ile çevrilidir. Kuzeyde üzerinden yengeç dönencesi geçen Mali, 10°09’ güneş, 24°59’ kuzey enlemleri ile 4°17’ doğu ve 12°14’

  Cezayir, kuzeyinde ise Cezayir (Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti), Kuzey Afrika'da bulunan, Afrika'nın Sudan'dan sonra ikinci büyük ülkesidir. Cezayir'in komşuları kuzeydoğuda Tunus, doğuda Libya, güneydoğuda Nijer, güneybatıda Moritanya veMali, batıda Fas ve Batı Sahra'dır. Etnik açıdan bir İslami, Arap ve Berberi ülkesidir. Ülke ismi Arapçada (El Jazair) adalar anlamındadır.

  Batı Sahra yer alır.

  Moritanya'nın başkenti

  Nouakchott, resmi dili Arapça ve nüfusu 3.2 milyon kişidir. Ülkenin para birimi Ugiya, zaman dilimi UTC+0'dır.

+ Yorum Gönder