+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Nauru Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Nauru Hakkında Bilgi
  Nauru hakkında bilgi neresidir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Nauru İle İlgili Bilgi

  Nauru, Okyanusya'da, Kuzey Pasifik Okyanusunda ada, Birçok ada ülkelerinden ve Avustralyadan oluşan kıta. Asyanın guneyinde, Antarktikanın kuzeyinde, ve Pasifik ile Hint Okyanusunun sınırında bulunur.
  Marshall Adalarının güneyinde yer alır. Nauru, Büyük Okyanus'da aynı adlı küçük bir atol'e kurulu devlettir. Doğusunda Okyanusya, Kuzey Pasifik Okyanusunda atol ve resif grubu.
  Yeni Gine yer alır, ekvatorun ve Ada

  Marshall Adaları'nın güneyindedir. Kıyı şeridinde kumsallar ve tarıma elverişli topraklar bulunur. Ada halkı tropikal meyveler hindistan cevizi ve sebze yetiştirir.

  Okyanusya, Kuzey Pasifik Okyanusunda atol ve resif grubu.
  Meneng bölgesindeki Meneng Oteli en büyük otelidir. Bu bölgede ayrıca Meneng Stadyumu da yer alır. Nauru'da bir de havaalanı bulunur (Nauru Uluslararası Havaalanı). Adanın güneybatı kesimlerinde küçük bir gölcük vardır. Nüfusun neredeyse tamamı sahil şeridinde ve işte bu gölcüğün çevresinde topanmıştır. Ülkedeki birkaç kilometrelik demiryolu ise merkez ile fosfat madeni arasında ulaşımı sağlar. Kuzeyde, kıyının hemen berisinde de birkaç minik su birikintisi vardır; fakat bunlar bir ev büyüklüğünde olduğundan dikkate almaya gerek yoktur. Tüm sanayi etkinliklerinin batıdaki Danigomodu bölgesinde yapıldığı görülür. Burada elektrik santralleri ve birkaç küçük bot iskelesi buunmaktadır.

  Nauru merkezinde kuş atıklarından oluşan guano rezervleri vardır. Bu rezervler fosfat ve potasyum açısından zengindir. Kimyasallar adanın iktisadi kaynaklarının neredeyse tümünü oluşturur. Buradan sağlanan gelir sağlık, barınma ve eğitim harcamalarında kullanılır. Ancak guano neredeyse tükenmek üzeredir

+ Yorum Gönder