+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Güney Afrika Cumhuriyeti Iklimi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Güney Afrika Cumhuriyeti Iklimi Nedir
  Güney Afrika Cumhuriyeti iklimi nedir kısaca 2. Asel
  Bayan Üye

  Güney Afrika Cumhuriyeti Iklimi Hakkında Bilgi

  Umumiyetle tropik ve subtropik (ılıman) bir iklim ülkeye hakimdir. Afrika’nın diğer bölgelerine nazaran iklim daha yumuşaktır. Bu sebepten dolayı Avrupalılar buraya yerleşmişler ve bu bölgeye uzun zaman hakim olmuşlardır. Güney Afrika’da hiçbir yer denizden 800 km uzak değildir.

  Batı kıyısı, Benguela soğuk su akıntısının, Doğu kıyısı ise Mozambik sıcak su akıntısının etkisindedir. Batı kıyılarındaki Port Nolloth’da senelik sıcaklık ortalaması 13°C civarındayken, doğudaki Durban’da bu ortalama 20°C’dir.

  g-ney-afrika.jpg

  Ümit Burnunda Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Bu bölgede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Kış mevsimi ancak 150 gün kadar sürer. Yaz mevsimi altı ay gibi uzun bir süre devam eder. Yağışlar genelde yaz mevsimlerinde görülür.

  Buharlaşmanın yüksek seviyede olması, ülkede her zaman kuraklık tehlikesinin bulunmasına neden olur. İç kesimlerde yağışlar genellikle fırtınalı ve dolu şeklindedir. Kış mevsimlerinde Antarktika’dan gelen soğuk hava akımları, ülke üzerinde bazan geçici de olsa soğuk ve yağışlı hava taşır.

+ Yorum Gönder