+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda İsrail Iklimi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İsrail Iklimi Nedir
  İsrail iklimi kısa bilgi 2. Asel
  Bayan Üye

  İsrail Iklimi Hakkında Bilgi

  İsrail, Ortadoğu’da Doğu Akdeniz kıyısındadır. Ülkenin güney bölgesi, Necef Çölünden meydana gelir. Lut Gölü bu bölgededir. Akdeniz kıyı bölgesinin kuzey bölümü Yafa’dan Karmel Dağına kadar uzanarak, Şaran Ovası adını alır.

  Karmel Dağı'nın doğusunda Kişon Irmağı vadisi boyunca uzanan Esdradelon Ovası yer alır. Ova, Taberiye Gölü'ne kadar uzanır. Ürdün Nehri buradan geçerek deniz yüzeyinden 394 m aşağıdaki Lut Gölüne dökülür. Lut Gölü'nün sadece güneybatı sahili İsrail’indir.


  srail-iklimi.jpg

  İsrail’in doğu bölgeleri dağlıktır. Buralar Şamiriye ve Yahudiye tepelerinden Necef Dağı'na kadar uzanır. İsrail’in en yüksek noktası 1208 m’lik Nyron Dağı, Taberiye Gölü'nün kuzeybatısındadır. Golan Tepeleri de kuzeydoğudadır. Şamiriye ve Yahudiye tepeleri üzerinde Kudüs’ün bulunduğu yaylanın bir kısmı yer alır.

  İsrail’de yazlar kurak ve sıcak geçer. Yağmur ancak Aralık, Ocak ve Şubat aylarında yağar. Yıllık sıcaklık ortalaması yazın 24-32°C arasında, kışın ise 7 ila 16°C arasındadır. Bu ortalama Necef çölünde 38°C’yi aşar.

+ Yorum Gönder


israilin iklimi