+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Kuveyt Iklimi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kuveyt Iklimi Nedir
  Kuveyt iklimi nedir kısaca 2. Asel
  Bayan Üye

  Kuveyt Iklimi Hakkında Bilgi

  İklim, yarı tropikaldir. Körfezin sıcak sularının özellikle kıyılarda etkisi vardır. Eğer yeterince yağmur yağarsa çöl, mart ayının ortalarından nisan ayı sonuna kadar yeşillenir. Fakat nisan ve eylül ayları arasındaki kurak dönemde müthiş bir sıcaklık vardır. Normalde gündüz 52°C’dir. Bazan 74°C’ye kadar yükselir.

  kuveyt-iklimi.jpg

  Hava kışın daha elverişlidir. İç kesimlerde ara sıra kırağı bile yağar. Ama bir sağanakta oldukça fazla yağmur da yağabilir. Kuzeybatıdan sık sık rüzgarlar genellikle sıcak ve nemli olup, haziran ve ekim ayları arasında eser. Sıcak ve kuru güney rüzgarları, ilkbahar ve yaz başlarında hakim olan rüzgarlardır. “Tauz” denen korkunç toz fırtınaları çoğunlukla kışın meydana gelir. Bu fırtınalar bazen günlerce sürer.

  Kuveyt toprakları genelde düz veya hafif dalgalıdır. Bu monoton yapıyı tek tük tepeler veya hafif çukurluklar biraz değiştirir. Deniz seviyesinden itibaren yükseklik, güneyde 305 m’ye ulaşır.

  Kıyı kesiminde geriye kalan arazi, büyük, tuzlu bataklıklarla kaplıdır. Kuveyt’in kuzey, batı ve merkez bölgelerinde “playas” denen çöl havzaları vardır. Bunlar kış yağmurlarıyla dolar. Böylece Bedevilerin önemli su kaynaklarını meydana getirirler

+ Yorum Gönder